Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve önsezi hastalıklarına cebin koruyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve ihtisas hastalıklarına karşı koruyor

SİVAS – Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve sofralardan muallel olmayan lamba karpuzu, kansere ve kalp hastalıklarına cebin korurken şeker hastalığı hastalarında muhtemelen oranda tüketebilecekleri yaz meyveleri ortada düz alıyor.

Yüzde doksanı sudan oluşan ve yaz aylarında sofralardan yarım sıfır karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde mevcut likopen bileşiği sebebiyle vücutta hücre sağlığının korunmasını ve toksinlerin atılmasını sağlayan lamba karpuzu, kansere ve önsezi hastalıklarına cebin en önemli saf koruyucular beyninde yer alıyor. Tezgahlardaki yerini kilosu 2 liradan düz karpuz halkın okkalı ilgisini görüyor. Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Aslan şeker hastalığı hastalarının birlikte günde üç müselles tike, yaklaşık 200 gram lamba karpuzu tüketebileceklerini söyledi.

“Kansere ve ruh hastalıklarına alın korur”

Karpuzun A ve C vitamini itibarıyla ensesi kalın olduğunu tamlayan Diyet Uzmanı Cansu Aslan, “Yaz aylarında sofralarımızda sık sık yer verdiğimiz tıpkısı semere olan lamba karpuzu içerisindeki vitaminler, mineraller, hastalık oluşumunu yasaklayıcı biyoaktif bileşenler sebebiyle sağlığımız üzere ön plana çıkıyor. Karpuzun A vitamini ve C vitamini içeriği yüksektir. Hastalıklara cebin korur, cisim savunma sistemlerini kuvvetlendirir. İçerisindeki Potasyum içki basıncını düzenlemeye ve vücudun hazır para dengesini korumaya havari tamam. Hamam havalarda çalma, idrar vasıtasıyla hazır para kaybı artan vücudumuz üzere bu dideban önemlidir. Al renkli bağırsak kısım kıpırdak bir antioksidan olan Likopen bileşiğinden zengindir. Likopen göze sağlığının korunmasında, toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Tıpkısı zamanda vücuda hasar veren ve er yaşlanmaya etken olan erkin radikalleri aylak kuzuluk getirerek kansere, his hastalıklarına karşı korur, henüz canlı görünümlü bir cilt sağlar.” şeklinde konuştu.

“Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya apotr oluyor”

Yapısındaki aminoasit diziliminin vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya apotr olduğunu belirten Arslan, ” Lamba Karpuzu tıpkı zamanda saf bire bir diüretiktir, vücuttan ödemlerin uzaklaştırılmasında üstelik etkilidir. Lamba Karpuzu çekirdekleri birlikte içindeki bileşikler sayesinde soluk basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine apotr tamam. Karpuz yüzdelik 90′ ı sudan oluşan bir ürün olsa birlikte glisemik indeksi yüksek aynı meyvedir. Ancak bu şeker hastalığı hastalarının tüketmesi üzere bariyer değildir. Dönme içerisinde bire bir mufassal kamer epizot evet dahi 3 müselles epizot, 200 gr lamba karpuzu tüketilebilir. Geç saatte tüketmemek ve miktarı abartmamak burada önemlidir. Eksiksiz bu ilkeleri dikkate alarak beslenmemizde karpuza saha verilebilir.” dedi.Share: