Yemen ordusu: BAE destekli güçler Şebve’deki petrol tesislerine sel düzenledi

Yemen ordusu, Müttehit Zenci Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) yanlısı güçleri, Şebve kentinde milyonlarca dolar değerindeki petrol tesislerine baskın yapmakla suçladı.

Yemen ordusunda tutkun 29 Evren Pulu Tugayından yapılan bağlanmış açıklamada, GGK yanlısı “Amalika” ve “Şebve Defans Güçleri”nin gerçekleştirdiği hâkim ve ihlaller kınandı.

Söz konusu güçlerin kurumsal mekanları siper kuvvetlerine başlamak, ordu malını yağma etmek ve Yemen’e ilişik milyonlarca dolar değerindeki petrol ve doğal gaz tesislerine halk koymakla suçlandığı açıklamada, saldırılarda bazı askerlerin de alıkonulduğu rapor edildi.

Açıklamada, Yemen’deki Başkanlık Konseyinin, “yer yağı tesislerine ve sahalarına yaklaşmama” yönündeki direktiflerine karşın bu saldırıların gerçekleştiği kaydedildi.

Cenup Geçiş Konseyinden söz konusu suçlamalara kıymet henüz açıklama yapılmadı.

Şebve’deki olaylar

Şebve Valisi Avad bin ahali-Vezir’in 7 Ağustos’ta Hususi Kuvvetler Komutanı Abdurabbu Laakeb’i görevden alması Şebve vilayetinin kalıp kenti Akın’ta gerginliğe hastalık olmuştu.

BAE destekli GGK yanlısı güçler, biraz dönüş süren çatışmaların arkası sıra 11 Ağustos’ta Akın’ta kontrolü ele geçirdiklerini açıklamıştı.

Yemen Riyaset Konseyi Başkanı Reşad Muhammed ahali-Alimi, hükümete sınırlanmış birlikler ile GGK yanlısı güçler ortada 8 Ağustos’ta patlak veren ve aralarında sivillerin de bulunduğu fert kayıplarına kere açan çatışmaların soruşturulması için aynı encümen kurulduğunu duyurmuştu.

Petrol sahalarının bulunduğu Şebve’nin mühim önemi

Stratejik konuma ve kebir yer yağı kaynaklarına cemaat Şebve, Yemen’in güneyinde vadi alıyor.

Batısında Umum-Beyda ile Ebyen’in bulunduğu Şebve; doğuda konuşu ve önemli öneme eş Hadramevt, güneyde Okyanus Denizi, kuzeyde üstelik Hadramevt ve Marib ile çevrelenmiş durumda.

Şebve vilayeti, merkezi Atak görünmek için 17 kentten oluşuyor. Kısaca 45 bin kilometrekare alana ehil Şebve, ülkedeki arz nazik üçüncü ülke konumunda.

Şebve antrparantez ülkede petrol ve tabii gazın bulunduğu yer büyük alanlardan biri. Yemen’deki sunu nazik gaz sıvılaştırma şirketinin vadi aldığı valilik antrparantez halihazırda günde 8 bin varil yer yağı üretilen beş altı petrol sahasına erbap.

Share: