Yemen Riyaset Konseyi: Savaşın tırmanmasının insani yansımalarından Husiler sorumlu

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad halk-Alimi, ülkede savaşın baştan tırmanmasının ağırbaşlı insani yansımaları üstüne İran destekli Husileri suçladı.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine bakarak, Konsey Başkanı Alimi, Almanya’nın Yemen Büyükelçisi Hubert Jager ve yardımcısı Michael Westland ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da benzeri araya geldi.

Görüşmede iki talih arasındaki ikili ilişkiler ve Yemen’deki gelişmeler ele alındı.

Kurul Başkanı Alimi, ülkede ateşkesin sona ererek savaşın tırmanmasının korkunç insani yansımalarından Husileri ve destekçilerini sorumlu tuttu.

Alimi, mevcut gerginliğin dirim koşullarını ağırlaştıracağını ve memurların maaşlarının ödenmesi, yolların açılması ve binlerce çarpışma tutuklusunun azade bırakılması dahil olmak üzere ateşkesi tevsi çabalarının önünü tıkayacağını söyledi.

Yemen Riyaset Konseyi Başkanı, Husileri ve İranlı destekçilerini soluk dökülmesini yenmek ve acıları sona erdirmek amacıyla düzenlenen uluslararası ve lehçe çabalara müspet yaklaşım sergilemeye zorlamak amacıyla baskıları artırmada Almanya’nın ve uluslararası toplumun rolünün önemini vurguladı.

Yemen’de ateşkesin bitmesiyle çatışmalar yeniden başlamıştı

Yemen’deki İran destekli Husiler, Ilkgüz 2014’ten bu yana başşehir Sana ve bazen bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki ortak yönetim güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere cebin Yemen hükümetine bindi veriyor.

BM Yemen Hususi Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin çekicilik, karaca ve deniz operasyonlarını 2 kamer boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, mütareke elan bilahare iki misil uzatılmıştı.

Yemen hükümeti ve Husilerin kabul ettiği bırakışma metnine göre, 6 kamer devam fail ateşkesin süresi 2 Ekim’de evcil saatle 19.00’da sona ermişti.

Yerel kaynaklar, esbak ateşkesin sona ermesiyle Marib, Taiz ve başka bazen bölgelerdeki cephelerde hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasında kötü çatışmalar çıktığını aktarmıştı.

Share: