Yer Sarsıntısı tatbikatı ibret başında yakaladı

Deprem tatbikatı öğüt başında yakaladı

TEKİRDAĞ Kült İşleri Başkanlığı Tekirdağ Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünde terbiye gören öğrenciler, ibret başında sarsıntı tatbikatına yakalandı.

AFAD Tekirdağ vasıtasıyla Ilmek İşleri Başkanlığı Tekirdağ Terbiye Merkezi Müdürlüğünde yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi. bir anda binaya sâdır AFAD ekiplerinin ‘Sarsıntı var’ demesi konusunda o sırada eğitim bilimi gören kursiyerler, ellerini başına koyarak masaların altında bir müddet bekledi. Daha sonradan ekiplerin ‘Sarsıntı geçti’ komutuyla kursiyerler ve öğretmenler binadan boşaltma edildi. Ilmek İşleri Başkanlığı Tekirdağ Eğitim Merkezi Müdürlüğünde gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Tahliye işlemlerinin arkası sıra açıklamada kâin AFAD Tekirdağ İl Müdürü Recep Erol, “Depremler ülkemizin gerçeği, bağımlı bu tatbikatları tığ 2022 yılının tatbikat yılı olması nedeniyle okullarımızda, hastanelerde, hisse senedi yerlerinde, fabrikalarda ve bugünde burada Ilmek Kuran terbiye merkezinde sizlerle bu arada gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Tabi bu Allah koruma görevlisi depremler manevra kabilinden olmuyor. İnsanlar o anda şuurunu kaybediyor, hangi yapacağını bilmez halde oluyor, onun üzere ürkü halinde birtakımı kaçmaya çalışıyor kimisi farklı çizi şekilleri sergiliyor. Amma depremlerde temel olan panik yapmamak manevra yarmak ve öncesinde hikmet sahibi olduğumuz az önceki sınıflarımızda tekrarladığımız çök, rejim, tutun hareketini yarmak banko bulunduğumuz noktadan kaçmamaya harıldamak ve daha sonrasında sarsıntı tehlikesi geçtikten sonrada sınıflarımızdan elan önce yapılan planlar doğrultusunda bugün olduğu kabilinden kavuşum alanına aceleci benzeri şekilde katılmak ve elan sonrada arkadaşlarımızı çevremizi, evimizdeysek ailemizi kontrol etmek ve bu afetten bile kurtulmuş almak yer nazik dileğimiz. Bu gibi tatbikatları bizler elden yapmış kalkışmak için değil amiyane hayatımızın benzeri parçası olması çünkü felaketlerin hangi devir nerede ve ne devir aralığında olacağını bilmiyoruz. Onun amacıyla beklenmeyene her an mücehhez başlamak durumundayız. Tanrı sıyanet belki biraz bilahare bir deprem ile karşılaşacağız. Onun üzere birkaç geçmiş sergilemiş olduğumuz bu tutumu evimizde dahi, hareket yerimizde dahi bulunduğunuz ortamlarda birlikte kılgı haline getirmekte kâr var” dedi.

Share: