Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı ayan ‘kervansaray’

Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı küşade ‘kervansaray’

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan yol güzergahında yolculuk edenler üzere Adil Sönmez 24 saat münhal mevcut ahşap kulübesiyle yolda kalanların umudu oluyor

GİRESUN – Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan posta güzergahında gezi edenler amacıyla, Adil Sönmez 24 saat peyda mevcut ahşap kulübesiyle umudu oluyor.

Giresun’dan Şebinkarahisar ilçesine büyüklüğünde 130 kilometrelik yol boyunca akşam 19.00’dan sonradan tek engelsiz bulunan mekanın ahşap kulübesi olduğunu rapor eden Adil Sönmez, yolda kalmışların umudu olduğunu söyledi.

Bugüne kadar sayısız kişilerin ahşap kulübesinin misafiri olduğunu, onlarca kişinin ise yardımına koştuğunu anlatan Adaletli Sönmez, ” Giresun- Şebinkarahisar sefer güzergahında akşam ezanı belli benzeri saatten bilahare boş benzeri mekan hatırlamak tür olmuyor. Öğün güzergahında Halil Rıfat Vakur Tünelinin hemen yanındaki ahşap kulübemle bu eksikliği gidermeye çalışıyorum. Köyüm buraya 5, 6 kilometre mesafede olmasına karşın bugüne büyüklüğünde bu kez güzergahında arabası arızalanan, stabil şita şartlarında çevrik kalan insanları gördüm. Bunun üzerine bire bir müddet geçmiş üstelik kez kenarına bu ahşap kulübeyi yaptım. Amacım gelip geçenlere yardımcı olmaktı. Devir içerisinde yoldan geçenler de burada tıpkı mola vermeye başlayınca onlara ikram olsun diyerek öz demlemeye başladım. Sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine büyüklüğünde burada zaman geçiriyorum. Parası olandan parası büyüklüğünde, parası olmayana üstelik istediği kadar ikramda bulunuyorum. Akşam olunca dahi evime gidiyorum ama kulübemin kapısı 24 saat ayan oluyor. İçerisinde gerekseme mahsus rastgele şeyi bırakıyorum. Yolda çevrik kalanlar ihtiyacı olanlar uğrayıp ıtlak veriyor” dedi.

Bırakılan notlar, duvarlarının dekoru oldu

Seyahat edenlerin bıraktığı notlarla ahşap kulübesinin duvarlarında dekor oluşturan Adil Sönmez, “Burası elden Giresun’u Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ilçelerine değil ayrımsız zamanda İç Anadolu’ya bağlayan arsıulusal bile tıpkı kere olması dolayısıyla yerel ve yabancı sistem seyahat ediyor. Bugüne kadar arabası bozulan, lastiği patlayan, kışın çevrik kalanlara ev sahipliği yaptığımız kulübemizde memnuniyetini dile getirenlerin bıraktığı notlar var. Bazısı Türkçe yazılı bazısı İngilizce, Rusça mukayyet. Bütün memnuniyetini dile getiren notlar bırakıyor. Ego üstelik bu notları duvarlara astım. Çoğu adam de kendisi astı. Az Daha binlerce perese var desem mübalağa olanaksız. Ben birlikte aralıksız ihtiyacı olanlar için ulaşabilecekleri numaraları müşterilerin görebileceği yerlere yazdım. Antrparantez gene ihtiyacı olanlar amacıyla kulübede nerede neyi bulacaklarını bile yazıp bırakıyorum. Üste parası olanın parası kadar, parası olmayanın ise istediği büyüklüğünde yiyip içebileceğini de perese adına yazıp kapıya asıyorum. Zımnında 130 kilometrelik kere güzergahında yolculuk edenlerin umudu olmaya çalışıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: