Yozgatlı Esnaf Davut Saraka: “60 Bin Teklik, 120 Bin Nüfuslu Bire Bir Memlekette Bitirim Kirası Olmaz”

CHP Yozgat Mebus Şanlı Keven’in dinledi esnaf Davut Küçümseme, “Yozgat, amiyane normal değil. Barbarlıktan ayrıksı bire bir molekül değil. 60 bin lira, 120 bin nüfuslu tıpkısı memlekette dükkan kirası gayrimümkün. Para kazanamadığımızdan değil bizim haramimiz var. Bizim haramimiz dükkan sahipleri. Onlar üstelik bizim kadar görünüyor, bire bir adam görünümünde; başka aynı varlıklar. Zira adamlarda on paralık insaf namevcut. Zerre insaf namevcut” dedi.

CHP Yozgat Mebus Yüce Geven, intihap bölgesi Yozgat’ta müzakere ettiği esnaf ile dostane edip, sorunlarını ve taleplerini dinledi. 55 yaşındaki esnaf Davut Saraka, şunları söyledi:

“Yozgat, beribenzer alışılagelen değil. Barbarlıktan bambaşka aynı şey değil. 60 bin liralık, 120 bin nüfuslu tıpkı memlekette dükkan kirası imkânsız. Bu 60 bin lirayı da maatteessüf Yozgat’ın kendisi ödüyor, el ödüyor. Kimesne cebinden icar ödeyerek hoşgörüsüz döndüremez. Gerçekten ayağımızda 500 bin teklik (500 teklik) başmak var. Amma k…mızda 10 liralık don var, çak gelişigüzel tarafı. Yani tıpkısı yük yok. 500 bin liralık (500 lira) ayakkabı giyen adamın, sırtında bile tıpkı 100 teklik, 300 lira, 500 liralık aynı husus olması lazım. Ayakkabımız var, donumuz namevcut. Belediye her şeyden para vira etmek zorunda değil. Belediye ticarethane bile değil.”

“ESNAF ÖLDÜRDÜKTEN BILAHARE GERİYE BİR ÖZDEK KALMAZ”

Belediye Başkanı Izzet Köse’yi arayıp, termin istediğini amma toplantıda olduğunu söylediğini nâkil Kortej, şunları söyledi:

“Esnaf bakımsız durumda… Bizim mülk kazanamadığımızdan değil bizim haramimiz var. Bizim haramimiz, dükkan sahipleri. Onlar de bizim kadar görünüyor, bire bir insan görünümünde bambaşka tıpkı varlıklar. Çünkü adamlarda tek insaf yok. Çıngı insaf namevcut. Bu şehirde şayet ticaret bitmeme edecekse; tecim gelişmeden literatür gelişmez, sanat gelişmez, hars gelişmez, eğitim bilimi gelişmez, medeniyet gelişmez, âdemiyet gelişmez. Temas şeyin, sac ayağının önceki ayağı ticarettir. Esnaf öldürdükten sonralari geriye bire bir husus kalmaz. Yozgat’ta mukayyet 4 bin 500 esnaf var. Ama Yozgat’ta 4 bin 500 dükkan bulunmayan.”

“ESNAF ESNAFA KEFİL KABUL EDİLMİYOR”

Bankalardan güven irade ettiklerinde esnafın esnafa kefil adına kabul edilmediğini ileri süren Davut Küçümseme, “Vezneci bize güven verecek, bizim normalde kefilimiz Esnaf Kefalet. Insan bizden 4 parça kefil istiyor, 2 kesim kefil istiyor. Sen münasebet varsın orada, ben sana münasebet mülk veriyorum? Yetmiyor görevli kefil isteniyor. Esnafın görevli yoldaş gayrimümkün ki. Esnafı esnafa kefil akseptans edilmiyorsunuz. Ululuk memuru olacak diyor. Bankaların koştukları güçlük madde değil, yani. Tığ bankadan yüreklilik alıp anamal artırımı falanca yapmıyoruz. Biz bankadan kredi aldığımız ahit başka tıpkısı kredinin borcunu bitmek üzere alıyoruz. Filhakika ödeyememişsin tıpkı ahir zahir ödeyecek? Batıyorsun” dedi.

“BİZ TÜRKİYE’DEN BAĞIMSIZ BİR CUMHURİYETİZ, YOZGAT KENDISINE”

CHP Yozgat Milletvekili Şanlı Geven ise ” Türkiye’nin temas tarafında olduğu kabilinden Yozgat’ta üstelik hep sosyal kesimler, başta esnaf başlamak için emekliler kalkışmak amacıyla gençler oluşmak üzere kapalı.  Bu sıkıntıyı başka yerlerde da var ama daha değişik, elan değişik boyutta” dedi.

Saraka da Mebus Geven’e, “Tığ Türkiye’den müstakil bire bir Cumhuriyetiz, Yozgat adına. Türkiye’de değme yere yağmur yağsa bize dolu yağmur. Türkiye’da her yerde azamet baba kek ile yemiş suyu dağıtır, bizim burada bambaşka bire bir molekül düşer nasibimize” yanıtını verdi.

“İKTİDAR YIKIYOR AMA MAALESEF YAPMIYOR”

Yozgat Saylav Ulvi Geven dahi sorunu TBMM gündemine taşıyacağının altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

“İktidar yıkıyor ama maalesef yapmıyor. Yıkmasını çokça dolgunca beceriyor amma Yozgat’ta örneği olduğu gibi, bizim yaşadıklarımız sistem biliyor ama maatteessüf yapmıyor. İşin özü iktidarların bu anlamda benzeri planlamacı olması lazım, aheste anlamda planlamacı olması lazım. Eksiksiz esnaf birleşenleriyle iktidarın gelişigüzel çalışması lazım. Yani bu işin aha Yozgat esnafı, sorumlu esnaf kefillik kooperatifi, sorunu genel başkanına götürecek, genel başkanı iktidara taşıyacak, bu hareket hakeza aşağıdan yukarıya evolüsyon olacak. Bu yok maalesef Türkiye’birlikte. Hangi diyor, ‘Yaparsa DÜRÜST Öğür yapar’ deniyor, DOĞRU Öğür’nin birlikte yaptığı bu. Yapacaklarsa üstelik teşekkür ederiz. Böyle bir kıskançlık içerisinde değiliz ama esnaf arkadaşımızın sorununu dinlediniz, benim bu anlamda çokça katacağım bunların dışında tıpkı madde namevcut. Ama sıkıntının haddinden fazla iri olduğunu, bu takı bu süreçte biraz yoz kabil görünüyor ama ilerleyici dönemde eğer dokunaklı bin hal bulunmasa tehlikesiz olun bu çok daha büyüyecek ve Yozgat özel amacıyla özellikle söylüyorum çokça ağır tıpkısı hesaplı çöküşe neden olacak. Yozgat’ta esnafın çöküşü, Türkiye’dahi epey esnafın çöküşü, Türkiye’dahi ekonominin bitişi demektir. Incitici günler bizi bekliyor, onu bilesiniz. Arkadaşlarımızın sorunlarını, taleplerini ben aldığım, dinledim. Yozgat esnafının sorunlarını tabii öncelikle odalar, kooperatifler izleme etmesi gerekir. Davut ilgilenmiyorlar diyor. Benim sunma iri görevim Yozgat esnafıyla Ankara beyninde aynı murahhas kalkışmak. Bunu ben haftaya parlamentoda dile getireceğim, onu dillendireceğim. Evvel Sayın Köse (Yozgat Belediye Başkanı Heybet Köse) ile görüşeceğim, düşüncelerini alacağım, Davut’u de bilgilendireceğim. Elan sonradan bile bu olayı Meclis’e taşıyacağım.”

Share: