Yurtlar ücretsiz tahsis edilince kestirmece 10 bin gencin tercihi Antalya oldu

Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanan gençlerden yaklaşık 10 bini, yaz tatilinin tıpkı bölümünü eylemek amacıyla doğası, denizi, harabelik yeri ve müzeleriyle cazibe merkezi olan Antalya’yı tercih etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Haziran’dahi yaptığı açıklamanın arkası sıra, Bakanlığın yaz tatilinde gençlere 81 ilde seçilen GSB yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sunmasıyla Antalya, Türkiye’nin az daha rastgele ilindeki gençlerden iri ilişki gördü.

GSB mikro girişlerinde karşılanarak kısaca fire saatte kayıtları yapılan gençler, henüz sonradan değişik bölgelerinden gelen akranlarıyla tanışma imkanı buldular.

Antalya’nın tarihi bölgelerini, kültürel mekanlarını gezen çoluk çocuk, dünyaca ünlü sahillerde denize girerek serinledi.

“Otel konforunda konaklama imkanı”

İl Cahillik ve Spor Müdürü Çetin Gürhan, AA muhabirine, “Canlı Hangi Sever” projesinin gençlere farklı mıntıka ve şehirleri görme, kültürleri öğrenme ve eskimemiş arkadaşlıklar kurma imkanı verdiğini söyledi.

Farklı bölgelerdeki gençlerden Antalya’ya çok büyük arzu geldiğini dile getiren Gürhan, “Bu süreçte yaklaşık 10 bin genci konuk ettik. Projenin devam etmesi yerinde önümüzdeki senelerde çok daha iri ilgi göreceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Misafir gençlerin uygulamadan mutlu kaldığına şahit olduklarını dile getiren Gürhan, “Otel konforunda onlara konaklama hizmeti sunuyoruz. Bu sayede gençlerimizin hem ülkemizi hem üstelik ayrımlı kültürleri hem de tarihi ve katıksız kültürel güzellikleri yaşamalarına imkan sağlıyoruz. Gençlerimizin ilimize talebinin artmasını görmekten mutlu oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GSB yurtları kıtipiyoz fena hâlde”

İstanbul’dan gelen Sakarya Üniversitesinden yeni çıkışlı olan 23 yaşındaki Selçuk Gün ise projeyi geçmiş duyduğunda hem tatil yarmak hem birlikte göremediği illeri gitmek üzere harekete geçtiğini söyledi.

Proje kapsamında Konya’üstelik 3 dönem kaldıktan sonra Antalya’ya geldiğini anlatan Çağ, “GSB yurtları gerçekten güzel. Düzenlilik önlemleri, çalışmalar ve işler gayet aceleci. Yarım Yamalak saat süresince randevumu aldım, girişimi yapıp odama geçtim, eşyalarımı koydum. Önümüzdeki seneki tatil planımı tamamen bu proje üzerine yapıyorum.” dedi.

Bu sene Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Yusuf Tunahan Koca üstelik tatilini buyurmak amacıyla geldiğinde güler yüzle karşılanarak rahat ayrımsız şekilde kaydını yaptırdığını söyledi.

GSB dar odalarının dolgunca olduğunu ve beklentisinin çokça üstünde olduğunu rapor eden Kayırıcı, “Proje ile öğrencilere hem gezme imkanı sunuldu. İsteyen istediği şekilde istediği ili gezebiliyor. Devletimize bu imkanlar için teşekkürname ediyorum. Önümüzdeki sene üstelik proje kapsamında İstanbul ve Ankara’yı müracaat etmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: