Yüzük Oyunu yutan 3 yaşındaki çocuk ölümden döndü

Yüzük yutan 3 yaşındaki çocuk ölümden döndü

Elazığ’da 3 yaşındaki çocuğun yemek borusuna takılan yüzük, endoskopik yöntemle çıkartıldı

ELAZIĞ Elazığ’da 3 yaşındaki çocuğun yutması sonucu yemek borusuna sıkışan yüzük oyunu, yapılan cerrahi operasyonla çıkartıldı.

Elazığ’da evde oyun oynayan 3 yaşındaki yavru, yakınında kâin yüzüğü yuttu. Durumu ayırt eden ebeveynler çocuğu derakap Fırat Üniversitesi Hastanesine getirerek Bala Sindirim Bilimi Esas Bili Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan’a gösterdi. Burada yapılan tetkiklerde yutulan yüzüğün yemek borusu birinci darlık kısmında muallak kaldığı görüldü. Şipşak Çocuk Iç Görüm Ünitesine alınan 3 yaşındaki çocuğun boğazındaki yüzük yapılan endoskopik yöntemle çıkartıldı. Sağlık durumu gür olan bala taburcu edilirken, uyarılarda kâin Yavru Sindirim Bilimi Ana Bilgi Dalı Başkanı Yaşar Doğan, bu kök vakaların meydana gelmemesi amacıyla ailelerin, çocukların etrafından kâin ecnebi cisimleri uzaklaştırmaları gerektiğini belirtti.

“Bu nev vakalar bize çok aşkın geliyor”

Hastanın 3 yaşında olduğunu tamlayan Bala Sindirim Bilimi Anne Bili Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Bu hastamız akşam saatlerinde boğazına yabancı gövde yutma yakınmasıyla ailesi yoluyla hastanemize getirildi. Yaptığımız incelemeler neticesinde alelhusus yemek borusunun bir numara daraşlık kısmında yüzüğü benzer bir ecnebi üst gördük. İlk geldiğinde rahatsız kullanılmamış beslendiğinden etraf endoskopi için açlık süresi bekletildi. Ondan sonra vacip olan endoskopi muamele yapılarak oradaki yabancı gövde çıkartıldı. Tart işlemi liyakatli benzeri şekilde yapıldıktan bilahare sülale 2 saatlik gözlemden sonra evine gönderildi. Şu anda her sıkıntısı yok. Bu kabil vakalar bize haddinden fazla fazla gelmektedir. Alelhusus mevsimler değişkenlik dönemlerinde evlerde temizliğin yapıldığı dönemlerde ailenin çocuğu rahatlıkla gözlemleyemediği dönemlerde torunlar etrafında buldukları seçkin yabancı cismi ağızlarına sevk eylemindeler. Özellikle ecnebi cismin soluk borusu yahut akciğer kaçması ölümcül nedenlere misil açabilir ama yemek borusu yahut hazım sistemine kaçmış olan yabancı cisimler er getirildiği ant endoskopik yöntemlerle çıkarabilmekteyiz. Bu çeşit vakaların meydana gelmemesi üzere ailelerin tamam zihin seviyesi yerine gelmemiş çocukların etrafında yutabilecekleri bilcümle yabancı cisimleri uzaklaştırması gerekir. Yoksa çok çığlık sonuçlarla karşılaşabiliriz” dedi.

Share: