Zafere yürünen istiklal Yolu, akademik araştırmalara konu olacak

Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu Limanı’na gelen mühimmatların kağnılarla Ankara’evet ulaştırıldığı İstiklal Yolu, Çankırı Karatekin Üniversitesinde kurulacak araştırı merkezinde akademik araştırmalara konu olacak.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki limandan başlayıp, Çankırı’dan geçerek Ankara’ya ulaşan tarihi İstiklal Yolu’nun akademik platformlarda araştırılması ve yeni projelerle daha degaje kitlelere tanıtılması üzere Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde İstiklal Yolu ve Tarih Araştırmaları Aplikasyon ve Araştırı Merkezi kurulacak. Merkezde, Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu Limanı’ndan alınan mühimmatların kağnılarla taşınarak Ankara’ya ulaştırıldığı İstiklal Yolu’nun önemi çoluk çocuk nesillere aktarılacak.

Hayata geçirilecek proje ile ait bilgi veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Dikici, “Kastamonu İnebolu’dan başlayıp Ilgaz, Çankırı, Kalecik ve Ankara’da biten denge yolu üzerindeyiz. İstiklal yolu milli mücadelenin her safhasında çokça büyük aynı öneme haizdir. Hele Anadolu’daki bir nice cepheye mühimmat ve geri hizmet desteği bu defa üzerinden yapılmıştır. ve bu yol üzerinde sayısız fedakarlıklar yapılmıştır. O zamanki süreçte Milli Savaşım içerisinde canıyla, malıyla, gayretiyle, düzentileme gider eden yekpare şehitlerimizi buradan rahmet ve minnetle anıyoruz. Tığ de ayrıklık yolu özelinde Milli mücadeleyi bile sosyal hafızada dallı güllü destekleme adına ara sıra çalışmalarımız oldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi bu millete dair hangi varsa ne hangi kıvılcım varsa onun izinde ve onunla ilişkin planlar ve projeler yapmayı da hedeflemekte. Bu doğrultuda istiklal yolu milli uğraş, araştırma ve uygulama merkeziyle ait de bir çalışmayı başlatmış bulunmaktayız. Çalışmamız üniversite senatomuzca akseptans edildikten sonra YÖK’e gönderilecek. YÖK’ün onayından bilahare dahi bu merkezimiz etken arkaç geçecektir. Bu merkezimizi kurmakla bazen amaçlarımızı ve hedeflerimizi beyan etmek istiyoruz. Alelhusus İstiklal yolundaki mücadelenin zihinlere kazınması namına nesilden nesile aktarılması hesabına kâh çalışmaları yapmayı önemsiyoruz. Konuyla ilişik siyasal, çalıştay kabil ilmî platformların yanı sıra belgeseller, sinema toplumsal medyayla ait bile ara sıra icraat yapmayı arzuluyoruz. Bizim milli mücadele tarihini genişlik uzun ayrıntısına büyüklüğünde araştırıp insanların faydasına, Türk milletinin faydasına sunduğumuzda inanıyoruz ki bundan sonraki süreçlerde de aynı milli kimlik ve zaman şuuru oluşacaktır. Milli etiket ve gündüz şuuru içerisinde ülkemiz üzere, bulunduğu havza üzere eskimemiş bire bir ati mensur etme yerine üstelik fena hâlde aynı gizil olacağını üstelik düşünüyoruz. Şu dakika İstiklal yolunun merkezinde denge yolunun yer yüce kavşağında Çankırı’bile bu tarihi sıklet ve garaz yüklenmiştir. Bizler bile Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü ve yöneticileri namına bu tarihi vazifeyle sunu iyi şekli ödeme ika adına çalışmalarımızı gün geçtikçe arttırıyoruz. İşte bağımsızlık yolu ve milli uğraş aplikasyon ve araştırı merkezi de bu vazifenin ete kemiğe bürülü halidir. İlerleyen dönemlerde umum Anadolu’de milli mücadeleyle ait çalışmalarımız ve araştırmalarımızla bu model aracılığıyla kombinasyon edilecek, koordine edilecek. Ulusal ve uluslararası projeleri desteklenecek. Hele bu alanda çalışanların istifadesine fena hâlde sunulacak bilgililer birlikte elde edilmiş olacaktır” dedi.

Çankırı’nın takkadak milli mücadelede yaptığı fedakarlıkla anılan tıpkısı site olmadığını belirten Rektör Maraba, “Çankırı hele balkan yakınlarında sırasında Anadolu’nun her bir yoluyla asker gönderilmesi seferberliğinde da evet üzerine düşeni yapmıştır. Mevlevi alaylarıyla hele Çankırı, Mevlevi hanesinden gönüllüler, Balkan Savaşları’nda vatanı koruma görevlisi etme adına seferberliğe ulama sağlamışlardır. Hakeza Çanakkale Sahih sırasında üstelik gene yüzlerce evladını Çanakkale’ye göndererek yurt sathında konusunda düşeni ifa etmiştir. Esasen tıpkısı şekilde Cumhuriyet Altını tarihimizde birlikte terörle mücadelede dahi Can yoğunluğuna bakarak sunu fazla şehit veren ildir Çankırı. Bu yönüyle dahi Çankırı Milli Savaşım’nin mihenk taşıdır. ve bir zamanda cumhuriyetimizin üstelik bir kilit taşıdır. İstiklal yolunun ortasında olması nedeniyle coğrafi konumundan belde bile tığ üniversitemize tıpkısı misyon bir misyon yükledik. Söylemlerimizde birlikte istiklalden istikbale İnsan odaklı, girişimci ve yenilikçi darülfünun kendisine de rapor etmekteyiz. Bu yönüyle gençlerimize hem milli mücadelede tarihi olaylara bağlayacak hem günle ilgili planlamalar yapacağız hem bile geleceğe dair dahi nesir hareketleri oluşturacağız” diye niteleyerek konuştu. – ÇANKIRI

Share: