Zelenski: Donbas işgalciler için bibi tıpkısı numaralı hedef

Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna- Rusya savaşında sahadaki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, durumun hele Donetsk bölgesinde edisyon olduğunu belirterek, “Donbas işgalciler amacıyla hala bir numaralı misyon olduğundan, şu anda bir numaralı hedefimiz burada” dedi.

Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenski günlük ulusa sesleniş konuşmasında, durumun özellikle Donetsk bölgesinde tahakküm olduğunu belirterek, “Antagonist faaliyetlerini engel olmak için temas şeyi yapıyoruz. Donbas işgalciler üzere hala ayrımsız numaralı meram olduğundan, şu anda bire bir numaralı hedefimiz burada. Rusya’nın Donetsk bölgesindeki daim tecavüz girişimleri, banko kendi askerlerinin arz küçümseyici cinayetlerinden biri adına savaşlar tarihine geçecektir. Bunu gördüğümüzde, bu taarruzları gördüğümüzde, ayrımsız öğün elan Acımasız seferberliğinin, karadaki komutanlara daima ayrımsız ‘ölmeye gönderilen askerler’ sağlamaya müteveccih bire bir kadem olduğuna kandırma oluyoruz. Basitçe, Moskof seferberliği apayrı benzeri deme rapor etmiyor” şeklinde konuştu.

“RUSYA ELDEN YENİLGİSİNİ GECİKTİRİYOR”Zelenski, Rusya’nın vakit kaybetmeden yenilgisini geciktirdiğini tabir ederek, “Ne efsus ki, Zalim toplumu, Zalim hükümetinin öz halkına yönelik vahşetinin henüz farkında değil. Ancak her Rusya vatandaşının zat devletinin onu arz cesim şeyden yani dirim hakkından yoksun ettiğini anlaması için seçkin şeyi yapmalıyız” dedi.”KIŞA HAZIRLIK İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATIYORUZ”Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal ile tıpkısı güruh yaparak, bu ayki uluslararası faaliyetlerin ve ortaklarla yaptıklarını temasların sonuçlarını değerlendirdiklerini ifade eden Zelenski, “Büyüklük, hangi kadar yumruk olursa olsun, tam toplumsal yükümlülüklerini namına getiriyor. İşgalcilerden kurtarılan topraklarda normal hayata dümbelek çağrıştırmak üzere ‘Hızlı İyileşme’ kapsamında icraat yürütüyoruz. Şita dönemine tedbir için zaruri adımları atıyoruz” ifadelerini kullandı.”İHTİYAÇ MAHSUS ŞEY HUSUSI ULUSLARARASI MAHKEMEDİR”

Mavera yandan Başkanlık Ofisi’nden koca bire bir siyasal ve diplomatik etkinliğin gerçekleştiğini belirten Zelenski, Rusya’yı Ukrayna’ya karşı cüretkâr suçundan muhit cezalandıracak tıpkı Özel Uluslararası Mahkemenin kurulmasına ilgilendiren projenin, Ukrayna’nın ortağı olan 30 devletin büyükelçilerine sunulduğunu bildirdi. Zelenski, “Bulunan arsıulusal türel araçların yeterli olmayışı Rusya’yı bu suçtan yargılamayı zorlaştırıyor. İhtiyaç duyulan madde Hususi Uluslararası Mahkemedir. Bu proje üstünde çok etraflı ve titizce çalışıyoruz. Hiç şüphem namevcut duruşma gerçekleşecek. Ukrayna’ya ve Avrupa’daki özgürlüğe cebin bu caniyane savaşı başlatan herkes adisyon verecek” dedi.

Share: