Zelenski’den Putin’e referandum tepkisi: Rusya’nın düzmece referandumları alışılagelen olarak görmesi, konuşacak tek öz olmayacağı anlamına gelir

Rusya, karışma ettiği Zaporijya, Herson, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde plebisit yapma kararı almıştı. Rusya, sözde halk oylaması ile bu dört bölgeyi özlük topraklarına katarak koruması altına almayı hedefliyor. Halk Oylaması kararına dünyadan tepkiler yükselirken Ukrayna cephesinden önce izah Zelenski’den geldi.

”KONUŞACAK BİRŞEY KALMADI”

Zelenski, “Rusya’nın düzmece referandumları normal adına görmesi, Kırım senaryosu ile Ukrayna topraklarını rabıt etme girişimi, Rusya Mehabet Başkanı ile konuşacak tek madde olmayacağı anlamına gelir. İlhak, onu tam insanlığa cebin getiren harekettir. Çıktı dünyanın temas ülkesinden böyle benzeri mesaja gerekseme var” dedi. Böylece Ukrayna-Rusya Savaşı’nda hazar umutları giderek henüz de zorlaşmış oldu.

REFERANDUM SONUÇLARI HANGI DİYOR?

Oyların tamamının sayıldığı Luhansk bölgesinde halkın yüzde 98,42’si, Herson’üstelik halkın yüzdelik 87,5’i ve Zaporijya’birlikte halkın yüzdelik 93,11’i Rusya’ya katılmaya “peki” dedi. Donetsk’te ise sevgili oylarda şu esas büyüklüğünde halkın yüzdelik 94,75’inin Rusya’ya katılıma “evet” dediği aktarıldı.

”EVİMİZE GERİ DÖNÜYORUZ”

Zaporojye bölgesinin askeri-sivil idaresinin kurul üyesi Vladimir Rogov, bölgede planlı referandumun ardından ”Zaporojye’nin artık Ukrayna’nın parçası olmadığını’ belirterek, “Bu karar sonuncu ve kavrayışsız döndürülemezdir. Evimize, Rusya’ya dümbelek dönüyoruz” dedi.Share: