Zelenskiy: “Müzakerelerin yegâne yolu Acımasız ordusunun çekilmesi”

Ukrayna Cesamet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres ile düzenlediği eş matbuat toplantısında, Rusya ile biricik müşavere yolunun Rus ordusunun ferasetsiz çekilmesi olduğunu söyledi.

Ukrayna Çap Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Konfedere Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukrayna’nın Lviv kentinde bulunan tarihi Potocki Sarayı’nda gerçekleştirdiği üçlü zirvenin arkası sıra planlı imdi matbuat toplantısında konuştu. Zelenskiy, İstanbul’da yapılan hububat anlaşmasına değinerek, Rus tarafının anlaşmaya karşın kendilerine müteveccih saldırılarını sürdürdüğünü ifade etti.

“Rusya’ya inancımın olmadığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tabir ettim”

Zelenskiy, “Ukrayna tahılının ihracatıyla ilgili ‘diplomatik pencere’ oluştu. Rusya’ya inancımın olmadığını Reisicumhur Erdoğan’a ifade ettim. Ancak Moskof silahları gene ayrımsız pencerede. Onların münhal hazırdaki saldırılarına şaşırıyoruz. Temas ahit sivillerimiz öldürülüyor, tecavüze uğruyor ve altyapılarımıza davranış füzeleriyle engel veriliyor” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, savaşın istişare masasında sonlanacağına dair umudu olduğunu söylemesi konusunda Zelenskiy, “Rusya ile müzakereler ancak Zalim birliklerinin yasadışı olarak işgal edilen Ukrayna topraklarından çekilmesiyle tür kabil” dedi. – LVİV

Share: