Zelenskiy: “Müzakerelerin yegâne yolu Zalim ordusunun çekilmesi”

– Zelenskiy: “Müzakerelerin bir tane yolu Acımasız ordusunun çekilmesi”

LVİV – Ukrayna Ihtişam Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres ile düzenlediği kuma basın toplantısında, Rusya ile biricik danışma yolunun Acımasız ordusunun kafasız çekilmesi olduğunu söyledi.

Ukrayna Izzet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukrayna’nın Lviv kentinde bulunan tarihi Potocki Sarayı’nda gerçekleştirdiği müselles zirvenin arkası sıra planlı daha çok basın toplantısında konuştu. Zelenskiy, İstanbul’da yapılan hububat anlaşmasına değinerek, Acımasız tarafının anlaşmaya karşın kendilerine müteveccih saldırılarını sürdürdüğünü anlatım etti.

“Rusya’ya inancımın olmadığını Cumhur Reisi Erdoğan’a ifade ettim”

Zelenskiy, “Ukrayna tahılının ihracatıyla ilgilendiren ‘diplomatik pencere’ oluştu. Rusya’ya inancımın olmadığını Reisicumhur Erdoğan’a tabir ettim. Ancak Acımasız silahları esasen ayrımsız pencerede. Onların münhal hazırdaki saldırılarına şaşırıyoruz. Değme devir sivillerimiz öldürülüyor, tecavüze uğruyor ve altyapılarımıza seyir füzeleriyle uymazlık veriliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, savaşın müracaat masasında sonlanacağına dayalı umudu olduğunu söylemesi üstüne Zelenskiy, “Rusya ile danışmalar ancak Moskof birliklerinin yasadışı kendisine karışma edilen Ukrayna topraklarından çekilmesiyle türlü mümkün” dedi.Share: