Zigana Dağı beyaz zehir gelinliğini giydi

Zaman boyunca Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan en kebir geçitlerden birisi olan Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağı geçidi kar yağışıyla gelişigüzel parafin gelinliğini giydi.

Dün iklim genelinde gerçekleşen ve sabaha büyüklüğünde bitmeme eden kar yağışı Tarihi İpek yolu üzerinde, Gümüşhane- Trabzon karayolunun bin 800 metre rakımındaki Zigana Dağı geçidini beyaza bürüdü.

Yağış dolayısıyla bölgedeki çam ağaçları adeta parafin gelinliğini giyerken Karayolları ekipleri sabaha büyüklüğünde ulaşımda sav olmaması amacıyla çalıştı.

Derin vadilerin sisle buluştuğu alanda seyrine doyumsuz manzaralar ortaya çıkaran yağışın arkası sıra bölgeye mevrut vatandaşlar cep telefonlarıyla bu anları ölümsüzleştirdi.

Bölgede esnaflık fail Feride Ilinek ise yağışın peşi sıra karla kaplanan ağaçların dahi kışlık elbiselerini giydiğini söyledi.

Zigana’nın çok adamakıllı benzeri coğrafya olduğunu kaydeden Ilinek, “Kışın bildirme iyicene manzarası buradadır. Kar, baran, sıra 4 sezon tıpkı arada yaşanır burada. Seçme yan soğuktan damla taş peki. İnsanlar dirimlik, gezer, alışverişini yapar ve dönerler. 15 dönem ilk gene yağmıştı bu iki oldu. artık imdi sonsuz yağmur tamam. Burada 1-2 metre kar tamam. Ski merkezimiz de var yoldan yukarıya. Ağaçlar de kışlık elbiselerini giydi. Onlar de kışa hazır biz da hazırız” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: