Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında palamut bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan bir nice balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin yanı sıra Trabzon, Samsun, Giresun, Kargaşa gibi illerden denize açılan tekneler, avladıkları tahminî 50 titrem palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Kalaba kadar Karadeniz’in değişik illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, evvel geceden bu yana farklı gemilerden kasalar halinde yaklaşık 50 ton sivri indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin muhtelif kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna göre 20 ile 40 TL ortada değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık fail Davet Eliyazıcı, teknelerin genellikle sivri tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye andıran gırgır teknesi var. Herhangi Bir birinde 2’şer 3’er bin sandık sivri var. Ötede aynı kut var. Böyle bitmeme etmesini umuyorum. Burada deniz olan seçkin ilden bölge var” dedi.

Kalabalık’dan balık ağrımak üzere denize açılan Bülent Okay ise “Denizde bereket var bu sene görüyoruz. Hep savuşturmak aldı. Ereğli, Zonguldak ortada bolluk var. Çoğu havza beraber avlanıyor” diyerek konuştu.

Share: