Zonguldak’ta balıkçılar eskimemiş zaman üzere dönem sayıyor

Zonguldak’ta, denizlerde av yasağının 1 Eylül’de sona ermesiyle bakir zaman amacıyla hazırlıklarını hızlandıran balıkçılar, sezonun bereketli geçmesini bekliyor.

Sezonun başlamasına çevrilmiş günler kaldığında “vira besmele” diyecekleri anı muntazır balıkçılar, Kozlu Limanı’nda hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu kapsamında teknelerini boyayan, motorları bakımdan nâkil ve çak ağlarını onaran balıkçılar, bu yıl hele palamudun bereketli olacağı beklentisi içerisinde.

Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, gazetecilere, yıpranmamış zaman için hazırlıkları sürdürdüklerini söyledi.

Yeni sezondan ümitli olduklarını tamlayan Kayhan, “Ağız balıkçılığı açısından bu yıl palamut erken başladı. 10 Ağustos’tan itibaren basit bir sivri oldu. Pelit açısından bereketli tıpkısı sezon olacak.” dedi.

Kayhan, geçen yıla ilişkin kıymetlendirme yaparak, “Kozlu balıkçı barınağımızda sabık sene 1500 titrem balık imdi. Bu yıl ise bunun rekorla kırılacağını aritmetik ediyoruz. Bu sene halkımıza balık desteklemek istiyoruz ancak halkımız çarkıt balık yiyemiyor. Kıran balıkçılığın yakaladığı birkaç ayrımsız balık. Sınai balıkçıların 1 Eylül’den sonradan yakalayacakları bereketli balık fiyatları de indirecektir.” diye niteleyerek konuştu.Share: