Zonguldak’ta sıcaktan etkilenen hastanın baş derisinde “yunak ödemi” oluştu

Zonguldak’ta kafasında oluşan kabarıklık şikayetiyle hastaneye başvuran hastaya, alelumum yunak havalarda halk ve ayaklarda tanıdık “sıcak ödemi” teşhisi konuldu.

İstanbul’dan tatil üzere Zonguldak’a mevrut ve iki dönem sıkışık yaşlı ve sıcak havada denize giden 33 yaşındaki Caner Ark, 23 Ağustos’ta kafasında büyük şişmiş oluştuğunu fark etti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tababet Fakültesi Ivedi Tıp Anabilim Dalı Bölümüne başvuran Kuru’ın yapılan muayenesinde, saçlı derisinde genellikle halk ve ayaklarda görülen “hamam ödemi” tespit edildi.

Alerji tedavisine cevap vermeyince rahatsızlığı kötücül olmadığı için evine gönderilen Sıska’a herhangi bir tedavi uygulanmadı.

Cılız’ın temel derisindeki ısıdam ödeminin eşsiz olarak görüldüğünü tamlayan uzmanlar, konuyla ilişkin araştırmalarını sürdürüyor.

“Saçlı deride çokça beklediğimiz benzeri buut değildi”

Ivedi Tababet Uzmanı Doktor Abdullah Cüneyt Hocagil, gazetecilere, ödeme hastalık olan sebeplere baktıklarını belirterek, “Vakamızın iki dönme içerisinde iki öğün denize gittiğini, plajda espas geçirdiğini, sporcu olduğunu, üzeri geliştirme sporuyla ilgilendiğini, günlük proteinle beslendiğini, iki günde bire bir da 25 gram büyüklüğünde protein tozu tükettiğini öğrendik. Bunun üzerine özge muayyen ödem eden nedenleri dışladıktan bilahare bunun sıcağa mecbur tıpkı ödem olduğunu, mir derisinde eşsiz tanıdık sıcak ödemi olduğunu saptadık.” dedi.

Sıcaklık hastalıklarının sıcak albeni akımlarının olduğu dönemlerde sık karşılaştıkları bir nitelik olduğunu dile getiren Hocagil, şunları kaydetti:

“Sunu çok iyicil ısırgın dediğimiz sıcağa tutkun döküntüler, ellerde ayaklarda sıcağa sadık şişik, onun tıpkısı üst kademesi sıcağa sınırlı senkop (bayılma) olabiliyor, ölümsek olanı de ısıdam çarpması oluyor son kademede. Hamam ödemi yoğun görülen bire bir nitelik. Sıcak havalarda damarların genişlemesine sadık kanın içerisindeki likit hücreler arası boşluğa geçiyor ve orada tıpkı şişik oluyor. Genelde elde ve ayakta tanıdık sıcak ödemini saçlı deride gördük. Saçlı deride haddinden fazla beklediğimiz benzeri durum değildi. Literatürü taradık, literatürde analog vakalara rastlayamadık. Biz bu sürecin böylelikle vakadan ‘olur’ aldık. Uluslararası kongrede bu vakayı bulunmaz görülen saçlı deride sıcak ödemi adına yayınlayacağız.”

Hocagil, almaları gereken beş altı ibret olduğunu anlatarak, “Hele ısıdam ödeminin yoğun tedavisi yok. Bu hastaya de sıcaktan kaçınmasını önerdik, günce strateji ediyoruz. Yapılacak özdek bereketli sıvı tüketmek, sıcaktan kaçınmak, bunun kadar hastalarda karbonhidrat beslenmesine daha ağırbaşlılık atfetmek.” diyerek konuştu.

Share: