31 sene ilk martir edilen siviller için anıtsal mezar yapıldı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, 1991 yılının Şeker Bayramı arifesinde teröristlerce şehit edilen 6 sivil için anıtsal mezar yaptırıldı.

15 Nisan 1991’birlikte Elbistan kaymakamlık merkezinde söz alışverişinden dönenleri taşıyan minibüsün, PKK terör örgütü mensuplarınca araçtan indirilip kurşuna dizerek martir ettiği Karahasanuşağı Mahallesi nüfusuna mukayyet Mustafa Güç, Mehmet Magnezit, Duran Güngören, Ahmet Ormancı, Mahmut Büzük ve Hüseyin Cesaret amacıyla Karahasanlılar Federasyonu tarafından şehit düştükleri yerde anıt mezar yaptırıldı.

Anıt mezarın açım programına; Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Recep Üncü, İlçe Güven Müdürü Hakan Kırılmaz, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, İlçe Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, Karahasanlılar Federasyonu Temsilcisi Muazzez Delice, mahalle muhtarları, martir yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Program, Kur’an-ı Ahi tilaveti ve yakarış edilmesi ile başladı. Programda konuşan Karahasanlılar Federasyonu Temsilcisi Ermiş Şahin, “6 akrabamız, 31 sene önce burada şehit oldu. Buraya mozole yapılması, 31 yıldır bütün Karahasanlıların içre uhdeydi. Bugüne şans oldu. Federasyonumuzun desteği, kaza ve belediyemizin da teşviki ile anıt mezarı tamamladık. daha çok temas ahiret yolculuğu sene dönümünde burada yâd programı düzenleyeceğiz. Birlik şehitlerimize Tanrı’tan yağmur diliyorum” dedi.

Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ise şehitlerin anısını aktif tutacak bu projenin önemine vurgu yaparak, “31 yıl geçmiş dokunaklı aynı fenomen yaşanmış. Maatteessüf sivil insanlarımız yarıcı terör örgütü üyelerinin cellat saldırısı sonucu bulunduğumuz yerde martir düşmüş. Tarihi ve şehitlerimizi unutmamak gerekiyor. Karahasanlılar Federasyonumuzun değerli üyeleri da burada benzeri mozole yaptırarak şehitlerimizin anısını etkin ağrımak; gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla domuzuna aynı işaret ortaya çıkarmışlar. Eksiksiz şehitlerimizin ruhları handan, mekanları cennet olsun. Özlük insanını savunduğunu kanıt fail eli kanlı terör örgütünün burada üstelik galiz tıpkısı saldırısını yaşamışız. Tanrı, birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Aramıza nifak tohumu atlatmak isteyenlere de fırsat vermesin” şeklinde konuştu.

Programda sonuç yerine meşveret eden Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Yavuz dahi, “6 şehit kardeşimiz, denk ödediler. Kürt halkını savunduğunu tez eden PKK’lı canilerin, bizzat Kürt halkını katlettikleri yerdeyiz. Bu insanlar, vatanını, milletini ve toprağını koruyabilmek üzere savaşım fail, göğsünü dulda fail, canını üstelik on paralık korkmadan ortaya koyan kardeşlerimiz. Rabbim ruhlarını ferih eylesin. Mekanlarını cennet eylesin. Onlar birer alem olacaklar. Vatanımızın hem yerde hem üstelik gökte esas koruyucuları şehitlerimizdir. Bunları benzeri elan yaşamamayı diliyoruz. Bu kardeşlerimizi bile unutmamayı diliyorum. Vatan ve budun sevgisi yeri geldiğinde canını bile ortaya koymayı gerektiriyor. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların arkası sıra, abide mezardaki Türk bayrağı göndere çekildi. Programa katılan şehit yakınları dahi programı gözyaşları ile strateji etti. – KAHRAMANMARAŞ

Share: