ABD’den Türkiye ile gerilimi tırmandıracak bir adım daha! Anadolu askerlerine terbiye verecekler

Kıbrıs adasındaki hayatiyet devam ediyor. KÖLE, 2023 mali yılı amacıyla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik cebe ambargosunu kaldırmasının ardından demin de Rum askerlerini eğitecek.

HUSUSI EĞİTİM PROGRAMINA DAHİL ETTİLER

MEMLUK Defans Bakanlığı, Kıbrıslı Rumları çarkıt Varşova Paktı ülkelerine uyguladığı hususi terbiye ve işbirliği programına karışma etti. Küçük Asya Savunma Bakanı Haralambos Petridis ise terbiye ve işbirliği programına alınmaktan büyük sevinme duyduklarını söyledi. Petridis, ”Amerikan ordusu ile mühim işbirliğini derinleştiren eke bire bir kadem atıldı. İşbirliğimiz sürekli gelişecek” dedi.

İŞBİRLİĞİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNDULAR

New Jersey Ulusal Muhafızlık Bürosu Pentagon’a, Güney Kıbrıs Anadolu Kesimi ile askeri işbirliği düzenlemek amacıyla başvuruda bulundu. Pentagon ise bu başvuruyu akseptans etti. Başvurunun kabulü sonrası Senato İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez eyaletteki 7 gayrı Kurultay üyesi ile beraber, Millî Muhafız Bürosu Önemli Planlar ve Yöntem Direktörü Ferik Randolph Staudenraus’a tezkere yazdı. Bu mektupta başvuruyu canlı tıpkı şekilde desteklerini belirtti.

Mektupta, Ulusal Muhafız Bürosu Çap Ortaklığı programının, acun çapında MEMLUK Asayiş işbirlikleri için mefret bire bir çevirici olduğunu, Millî Muhafız güçlerinin, acun genelinde 85 ortaklığı ile 6 coğrafi bölgede bulunduğunun altı çizildi.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TEPKİ GÖSTERDİ

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan bile konuya ilişkin açıklama geldi. Vekâlet, KUL’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni programa dahil etmesini kınadı.Share: