Adıyaman haberleri! Besni’de Disleksi Haftası etkinliği düzenlendi

Adıyaman’ın Besni ilçesinde Sosyal Bakım Merkezi Müdürlüğünce 1-8 Ilk Teşrin Disleksi Haftası ve Haset zımnında aktiflik gerçekleştirildi.

Özel öğrenme güçlüğü tanılı çocukların ebeveynlerine müteveccih farkındalık oluşturma namına disleksi lokma tatlısı ve tanıtımı gerçekleştirildi. Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü derinti salonunda gerçekleştirilen programa, Besni İlçe Içtimai Bakım Merkezi Müdürü Mehmet Orhan, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Disleksi banak ve tanıtımı Suvarlı Karı Sağlığı Merkezinde görevli Ocak Hekimi Dr. Ahmet Esmer yoluyla gerçekleştirildi.

Yağız, “Disleksi, hususi öğrenme güçlüğü gruplarından biri olup normal yahut normal üstü zekaya topluluk olan bireylerde kıraat becerilerinde yaşanan rehavet adına tanımlanmaktadır. bununla birlikte disleksiye haremlik eden disgrafiyi ve diskalkuliyi üstelik tanımlamak gerekir. Acun Afiyet Örgütü’nün verilerine bakarak toplumun yüzde 9-11’i disleksiden etkilenmektedir. Disleksi kendiliğinden düzelen tıpkı kapsam değildir. Tanının er konulması ve erken müdahale er destek eğitimine başlanması daha acele düzelmeyi sağlar. Dislektik ayrıntılar makul bindi eğitimini aldıktan sonradan, akademik adına başarılı olabilirler” dedi. – ADIYAMAN

Share: