Artvin malumat… Nebat çeşitliliği açısından ensesi kalın Artvin’de bu yıl 800 ton bal üretildi

Zengin bitki çeşitliliğiyle bal üretiminde adından alay ettiren Artvin’üstelik bu sene 800 titrem bal üretildi.

???????Artvin Temiz Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, AA muhabirine, sona muazzez bal sağım sezonunu değerlendirdi.

Artvin’in, Kafkas salt ırkının geniş merkezi olması, 198’i endemik, 302’si endemik sıfır bulunmaz kök tutmak üzere 2 bin 727 bitki türü ve kestane ormanlarıyla arıcılık ve bal üretimindeki önemine dikkati calip Durmuş, kentte birliğe mukayyet canlı 1400 civarında arıcı, yaklaşık 120 bin de arılı kovan olduğunu söyledi.

Arhavi ilçesinde birliğe ilişik dolum tesisi olduğunu, buraya getirilen ballardan alınan numunelerin Rize’deki gıda laboratuvarında çözümleme edildiğini belirten Durmuş, makul nitelikteki balların dolum tesisinde kavanozlara doldurulduğunu, varsa arıcının markası basılarak, yoksa ilişki markası ve logosuyla satışa sunulduğunu anlattı.

Durmuş, sonuç iki yılda bal rekoltesinde düşüş yaşadıklarını kaydederek, “Düşmesinin sebebi de ağaçların ve bitkilerin çiçek açtığı zamanda abuhava değişikliği zımnında yağışların alışılagelmişin dışında fazla olması. Çılgın yağışlar bal verimimizi aşağıya çekmekte. 2021’dahi 250 ton civarında kestane balı elde etmiştik, rekoltemiz düşüktü geçmiş yıla göre. Bu sene ise 120 ton civarında kestane balı elde ettik.” dedi.

Kestane balı dahil toplam bal üretiminin ise bu yıl 800 ton olduğunu tabir eden Durmuş, 2018 ve 2019’de bin ton civarında bal elde ettiklerini söyledi.

Durmuş, temas yerine bire bir aya denk belirlediklerini dile getirerek, “Taban fiyatı konusunda satanlar var, duyuyoruz amma bal ihtiyacı olanlar birlikten bilgi alabilirler. Biz dolumunu yaptığımız kestane ballarını 450 liradan satışa sunduk.” dedi.

Varlıklı bitki örtüsü Artvin balına nitelik katıyor

Artvin’in Kafkas arısının gen merkezi olması zımnında arıları Ardahan dışında bambaşka bire bir yere götüremediklerine dikkati çekici Durmuş, “Artvin bölgesinde bal mevsimi benzeri kamer ya bile 20 gündür. Ayrımsız kamer içerisinde Artvin’de yağmur yağdığı ant bal alamıyoruz. Balımız çiçekte yıkanıyor, bunun için verim dun düşüyor. Bu da üreticiye yansıyor, tüketiciye yansıyor, arıyor, Artvin balı bulamıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Durmuş, Artvin’üstelik yükseltinin 0’dan başlayarak 3 bin 600’lere büyüklüğünde çıktığını, bunun farklı ve zengin vejetasyon çeşitliğini yanı sıra getirdiğini belirterek, “Bu işve de çokça birinci sınıf balların oluşmasını sağlıyor. Balda spektrum artıyor. Kalite ve tenevvü arttığından bal fiyatları üstelik 350 ile 500 lira ortada değişiyor. Karakovan ballarında üstelik bu değer 600-700 teklik beyninde değişiyor. ” ifadelerini kullandı.

Tüketicilere uyarılarda mevcut Durmuş, “Tüketicilerimiz herhangi bir yerden bal almamalı. Alınan balların etiketli, analizi yapılmış olmasına ilgi etmeliyiz. Bal tatlı tıpkı azık olduğundan tüketicimiz şeker mi, bal mı gösterişsiz ayırt edemiyor. Bu yüzden bilindik yerlerden bal almalıyız.” dedi.

Durmuş, sezonu kapattıklarını ve arıcılarının şita bakımlarını yaptıklarını vurgulayarak, gelecek sezonun daha bol geçmesini diledi.

Share: