Babası üretiyor, oğlu satıyor

Babası üretiyor, oğlu satıyor

BAYBURT – Bayburt’ta canlı ve uzvi tarımla uğraşan 69 yaşındaki Tacettin Tekdemir natamam asrı çok süredir göveri üreticiliği yapıyor.

Sebze üreticiliğinde 50 küsur yılı geride bırakan, Tekdemir, babasından öğrendiği tekniklerle üretime bitmeme ediyor. Alelhusus Bayburt’a katışıksız olan Bayburt lahanasının yanında birçok sebzeyi bağda yetiştiren Tekdemir, lahananın mazisinin eskiye dayandığını, lahananın dede tohumlarından üretildiğini ve senelerce bozulmadan bugüne geldiğini belirtti. Kışın gelmesiyle birlikte kışlık kumpir ve gözleme telaşının başladığına dikkat çeken Tekdemir, Bayburtluların turşu ve kışlık ihtiyaçları amacıyla dokunaklı himmet harcadıklarını bildirdi. 45 senedir kendisinin bu işle uğraştığını fakat daha öncesinde de babasıyla alay malay bu işi yaptığını zımnında meslekte 50 yılı geride bıraktığına vurgu fail Tekdemir, “Ego 69 yaşındayım, 45 senedir bu işle, bağcılıkla uğraşıyorum. Babamdan üstelik önceki vardı çocukluk zamanlarımda babamla gelişigüzel atla gelirdik tarlada, bağda çalışırdık. Babamdan sonraları bize kaldı bu meslek, tığ da şimdi bu işi bitmeme ettiriyoruz. Nereye büyüklüğünde bitmeme ettireceksek oraya büyüklüğünde gideceğiz” ifadelerini kullandı.

3 kuşaktır bağcılıkla uğraşıyorlar

Bağda çalışırken yorulduğunu kaydeden Tekdemir, toprakla uğraşmanın insanı genç tuttuğunu ifade ederek, “Yoruluyorum amma vabeste, ahali kapalı. Gidip kahvehanelerde otursam daha çok yaşlanacağım ama burada toprakla uğraşıp zinde kalıyoruz, ayakta duruyoruz” şeklinde konuştu. Göveri yetiştiriciliğini dedesinden bu yana sürdüren Tekdemir, babasından bilahare 3’ncü gömlek adına bağcılığı sürdürdüğünü bildirdi. Kumpir, dürme, fasulye, ıspanak, dereotu, roka, havuç, maydanoz, semizotu, mısır üzere sebzeleri bağda uzvi aynı şekilde yetiştiren Tekdemir, salata ve domatesi da serada yetiştirdiğini, hepsini örgensel tarımla ürettiğini dile getirdi. Bağda ve serada yetiştirdiği ürünleri oğlu Ekrem Tekdemir’in sattığını ve örgensel yeşillikleri Bayburtlularla buluşturduğunu belirten Tekdemir, “Yıllardır bu işi yapıyoruz ego burada yetiştirip, üretiyorum oğlum Ekrem ise tezgahta satışını yapıyor” diyerek konuştu.

“Yıllardır bu işi yaparak organik sebzeleri Bayburtlulara ulaştırıyoruz”

Tafsilatlı yıllardır babasının kadro ürettiği sebzeleri satan ve organik sebzeye ulaşımı kolaylaştıran Ekrem Tekdemir, alelhusus yaz aylarında yurtdışından ve toprak dışından gelen gurbetçilerin organik sebzeye ağır sıklet ilişki gösterdiğini belirterek, “Sebze, sonuç işi bitecek benzeri gelişim değil, alıcısı seçkin devir oluyor. Biz da neden insanımız organik, katıksız göveri tüketmesin diyerekten yıllardır bağda yetiştiriciliğini yaparak, Bayburtlulara örgensel sebzeyi ulaştırıyoruz, alıcılar de bu durumdan çokça memnun. Alelhusus yaz aylarında Bayburt’a gelen vatandaşlar organik sebzeye iri ilişki gösteriyor nazik şehirlerde örgensel sebzeye yansımak pres olduğundan burada epey gurbetçilerin ilgisini çekiyor” sözlerini kullandı.

Share: