Çekiç ve murç kullanılarak gövde gücüyle yapıldı, 135 yıldır bakım veriyor

Çekiç ve murç kullanılarak vücut gücüyle yapıldı, 135 yıldır hizmet veriyor

Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayan işçi ve köylülerin, murç ve çekiç kullanılarak beden gücüyle yapılan Halil Rifat Gösterişli Tüneli ilginç yapım hikayesiyle ilgi çekiyor

GİRESUN Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu’ya bağlayan iştirakçi ve köylülerin, murç ve çekiç kullanılarak gövde gücüyle yapılan 35 metrelik Halil Rifat Rabıtalı Tüneli ilginç hikayesiyle özen çekiyor.

Osmanlı döneminde, dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Ciddi’nın emriyle 1885 yılında yapılan Karadeniz’in önce ve biricik el yapımı tüneli olan Halil Rıfat Paşa tüneli, dağların yamacında hem ulaşımı kolaylaştırıyor hem birlikte bu yolu kullananların ilgisini çekiyor.

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu’ya bağlayan kat güzergahında 135 yıldır boğaz sağlayıcı Halil Rıfat Vakur Tüneli’nin hikayesini anlatan Giresun Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Müverrih Mehmet Fatsa, tünel yapımının zaman Karayolları’nın sloganı haline gelen “Gidemediğin düzlük senin değildir” veciz sözünün birlikte bu tünelle ilişkili adına söylendiğini belirtti.

Tünel yapımında söylediği hezel,Karayollarının sloganı oldu

Tarihçi Edip Mehmet Fatsa, yaptığı açıklamada “Şebinkarahisar ile Kulakkaya ortada defa yapımı esnasında sunu çok zorlanılan düz Pınarlar-Uzundere arasındaki sahadır. Halil Rıfat Ciddi Tüneli’nin açılması esnasında dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Rabıtalı çok şişman kararlılıkla kere yapımını destekliyor. Yolun yapılması konusunda çok ısrarcı ve uz olduğu üzere tünelin işçi ve köylülerle elle açılmasını sağlıyor. Fakat kayalar haddinden fazla kaba olduğu için çekiç ve murçlarla açılan tünelde işlemek haddinden fazla cebbar oluyor. Bunun üstüne işçiler marifetiyle Vali Bey’e çıkılıyor ve uzanım kendisine arz ediliyor. Ilbay Halil Rıfat Gösterişli ise, ‘Günde bire bir beyazca parçası büyüklüğünde kaya koparabiliyorsanız birlikte buna devam edilecektir’ diyor. Bugün Karayolları’nın sloganı haline mevrut ‘Gidemediğin düzlük senin değildir’ angın sözünü de burada söylüyor. Tünel 1885 yılında hizmete açıldığında ise Ilbay Bey’e bilgi ulaştırılınca üstelik ‘İşte deminden Giresun bizimdir’ sözünü söylüyor. Nedeniyle 135 yıldır Halil Rıfat Kâmil Tüneli hem Kullakkaya üzerinden hem dahi Dereli Üzerinden Şebinkarahisar’a ve İç Anadolu’ya ulaşan yolun ana güzergahı durumundadır” dedi.

Share: