Çeltek esnafından ‘Çarşı Çeltek’ projesine birlik bindi

Uşak Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlik Başkanı Atalay Cenk, Yardımcı Belediyesi tarafından hayata geçirilmek maksut ‘Çarşı Uşak’ projesine yekpare bindi verdi.

Cidal, ‘Çarşı Çeltek’ projesini, “Yardımcı merkezini konuşu anlamda hareketlendirecek ve Yardımcı’a çok yakışacak, şık bir proje” şeklinde tanımladı.

Kent merkezinde mevcut ve 60 yılı fazla aynı zamandır bakım veren ayakkabıcılar çarşısı, Çarşamba pazaryeri ve sakat otogarı havi 36 bin metrekarelik tıpkısı alanda yapılması tasarlanan ‘Çarşı Yardımcı’ projesine bir destek üstelik Çeltek Esnaf ve Sanatkar Odaları Kontak Başkanı Atalay Cidal’tan geldi.

Kavga, “Çarşı Uşak, pazarcı, ayakkabıcı kadar Çeltek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerinin yeryüzü aşkın olduğu tıpkısı semtte hayata geçirilmeye çalışılan bir projedir. Tahminî 3 yıldır, elbet olması gerektiği tartışılmaktadır. Bu konuda bağlantı namına bizim de görüşlerimiz makbuz. Burada ufki mimari uygulanacak şekilde bir proje geliştirildi. Çeltek Uray Başkanımız Mehmet Çakın, birliğimize avam projesini göstererek proje üzerine bilgi verdi. Bu bilgilerin ışığında incelediğimiz projenin ve Çeltek’ın merkezini canlandıracak Uşak’a reva çokça hazır bire bir proje olduğunu düşünüyorum. Projenin ilk tanıtım döneminde oluşan bilgelik kirliliği yüzünden esnafımız projeyi tamlık manasıyla kavrayamadı. Elan sonraları Çeltek Belediyesi tarafından planlı brifing toplantılarında proje netlik kazanmaya başladı. Elan bilahare toprak esnafı ile biricik biricik görüşmeler yapılarak proje yüz kere anlatıldı. Bu bilgilendirmeler sonucunda toprak esnafının yüzdelik 90’nı Çarşı Uşak projesine ısıdam baktığı yönünde görüşlerini bize aktardı” dedi.

Taşınacak 350 esnafın durumu ne olacak?

Ana sorunun Çarşı Yardımcı projesinin hayata geçirileceği müddet içerisinde bölgede kâin kestirmece 350 esnafın nerede konumlanması gerektiği üstüne yaşanan zor olduğunu kaydeden Cenk, sözlerine şöyle devam etti:

“Çeltek Belediyesi, bu konuda da icraat yaptığını bize aktardı. Şu anda belediye binasının bulunduğu kentsel tahavvül alanında mevcut kısaca 20 bin metrekarelik tıpkı alanda, pazaryerinde çakılı mevcut pazarcı, tuhafiyeci ve ayakkabıcılar çarşısı esnafının projenin hayata geçiriliş süresini elan abat geçirmeleri için elinden geleni yaptığına tanık oluyoruz. Öz evimizi nesir ederken bile tıpkısı mağduriyet yaşıyoruz. Arızi da olsa esnafımız oradan oraya taşınırken bir kıygınlık yaşayacaktır. Olaya bir de şu yönden bakarsak; geçici olarak taşındıkları bölgede, belediye binası, Yer ve Şehircilik Müdürlüğü var. Yekpare şişko transfer araçları o bölgeden geçecek şekilde yönlendirildi. Esnafımızın çokça da mağduriyet yaşamayacağını düşünüyorum. Esnafımızın dağılmadan aynı arada geçiş sürecini atlatmasını onların açısından çok mehabetli görüyorum. Mevcut pazaryeri da şu anda savaştan çıkıntı gibi haddinden fazla elem durumda. Uray de muhik adına buraya envestisman yapmayı uygun bulmadı. İnşallah ‘Çarşı Çeltek’ projesi dakikasında ayrımsız dakika geçmiş faaliyete geçer” – UŞAK

Share: