CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişik açıklama yaptı Açıklaması

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yüksek Öztrak, hükümetin enflasyonu azaltmak amacıyla iki umudu kaldığını tabir ederek, “Biri TÜİK’in makyajları diğeri birlikte çatlak ayından itibaren ortaya çıkacak temel etkisi. Kendileri hiçbir şey yapmayacak. Ama vatandaşlarımız için değişecek hiçbir öz kaçınan.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Umumi Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı devam ederken açıklamada mevcut Tümen Sözcüsü Öztrak, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir eğlence mekanında çıkan ağız dalaşı sonucu öldürülmüş müzisyen Itibar Şener’e Allah’tan yağmur, ailesine sabır diledi. Öztrak, bu incitici görüngü kadar olayın faillerinin bile milleti dehşete düşürdüğünü söyledi.

Meclis’in 27. Dönem 6. Yasama Yılı çalışmalarına başladığını hatırlatan Öztrak, kullanılmamış teşri yılının millete ve TBMM’ye anlı şanlı olmasını diledi.

Türk parasının itibarının sıfırlandığını savunan Öztrak, iktidara “Neden enflasyonu hafifletmek üzere tek öz yapmadınız?” sorusunu yöneltti.

Öztrak, “Repo faktör enflasyon netice’ dediler. Ilkgüz ayında yüzde 19 olan resim faizini yüzde 12’ye indirdiler. O çağ yüzdelik 19 olan mütemmim enflasyonunu zaman yüzdelik 83,5’e bundan sonra. Bitiren enflasyonu 1998 Orak Ayı ayından bu yana yer yüksek seviyesinde. Yetiştirici enflasyonu yüzdelik 151,5 ile Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.” diye niteleyerek konuştu.

Öztrak, atom çekirdeği şişkinlik göstergeleriyle ve üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki 68 puanlık makasla Cumhuriyet tarihin rekorunun kırıldığını tabir etti.

Tarımsal girdi fiyatlarının katmerli yükseldiğini tamlayan Öztrak, “Son tıpkı yılda KAURIT TUTKALI gübresinin fiyatı yüzdelik 208, DAP gübresinin fiyatı yüzde 175, traktöre konacak mazotun fiyatı yüzde 216 arttı. Besi yemi fiyatındaki artış yüzde 113, benzin yemi fiyatındaki artış yüzdelik 116 oldu. Bu fiyatlarla çiftçi tarlasına elbette girecek? Besici, benzen hayvanlarını kesime gönderiyor. Bu politikalarla derhal tedbir alınmazsa mutfaklardaki bu hararet sönmez.” diye niteleyerek konuştu.

TÜİK fiyatlarıyla akıbet bire bir yılda patatesin yüzde 170, şekerin yüzde 164, sütün yüzde 127, makarnanın yüzde 113, ekmeğin yüzde 98, dana etinin yüzdelik 91 ve peynirin yüzdelik 89 remiks gördüğünü aktaran Öztrak, evlerde elektriğin tarifesine bakarak yüzde 95 ile 200, doğal gazın ise yüzdelik 164 zamlandığını anlatım etti.

“Maltalık pahalılığı ölümsüz kalacak”

Son tıpkı yılda enflasyonun dörde, 12 maaş aut ticaret açığının ikiye katlandığını savunan Öztrak, döviz rezervlerinin üstelik erimeye devam ettiğini öne sürdü.

Öztrak, “Enflasyonu tenkis etmek için iki umutları kalmıştır. Biri TÜİK’in makyajları gayr dahi mesafe ayından itibaren ortaya çıkacak temel etkisi. Kendileri hiçbir şey yapmayacak. Amma vatandaşlarımız üzere değişecek tek özdek mümteni. Fiyatların artım hızı temel etkisiyle belki biraz düşse bile, yüksek denk etiketleri yerel yerinde duracak. Maltalık pahalılığı zevalsiz kalacak.” şeklinde konuştu.

Faik Öztrak, borsada tutkun yaşandığını, Anamal Piyasası Oturmuş (SPK) ve Borsa İstanbul’un iki aydır borsadaki manipülasyona seyirci kaldığını müstakbel sürdü.

SPK’nın güzeşte manipülasyonun sorumluları hakkında hem cürüm duyurusunda bulunduğunu hem da cezai amal başlattığını tamlayan Öztrak, “Mademki manipülasyon yaptığını düşündüğünüz eşhas üzerine cürüm duyurusunda bulunabiliyor, para cezası ve borsada prosedür yapma yasağı getirebiliyorsunuz, iki kamer sebep beklediniz?” diye niteleyerek sordu.

Mersin’bile rezil yıldırı örgütünün sakil saldırısının CHP ile ilişkilendirildiğini tabir eden Öztrak, “Ayrımsız kendinize eş. Tığ Cumhuriyet Altını Umum Partisi’yiz. Bizim yurt sevgimizin zekatı üstelik densiz müfterilere çok dirimlik.” ifadesini kullandı.

” Faziletli Seçme Oturmuş’nun düğmeye basmasını bekliyoruz”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının arkası sıra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, altılı ganyan masanın adayının intihap takvimi açıklandıktan bilahare anlaşılan olacağını söylüyor. Seçim takvimiyle ait olarak da 2023 Haziran meni ediliyor, bir anlamda takvim belli. Bu takvim üstüne istimara alabilir miyiz?” sorusuna Öztrak, “Biz Erdoğan’a inanmıyoruz, güvenmiyoruz, henüz baştan bunu hemen söyleyeyim. Yüksek Seçim Kurulu’nun düğmeye basmasını bekliyoruz.” yanıtını verdi.Share: