Çin’e ait 17 kavga uçağı ve 6 sefine, Tayvan çevresinde görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, dönüş zarfında Çin’e ilgilendiren 17 savaş uçağı ve 6 çekişme gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 8’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların güçlük alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” zar ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilişkin albeni ve bahir araçlarının, elektronik izleme araçları, devriye uçakları, gemiler ve kayran füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kamer başındaki ziyaretinin ardından, Tayvan Boğazı’ndaki fiktif mutedil çizgiyi geçtiği uçuşları ve sefine devriyelerini tınlamalı kuzuluk getirdiği gözleniyor.

Çin ordusu, Pelosi’nin ziyaretinin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 gün süren tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Asıl cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin esas karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan bilahare mülakat fail önce BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ülfet etmişti. Ziyaret, Ada’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Pekin, “biricik Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle mutlak diplomatik münasebat kurmasına, BM’de ve sair uluslararası kuruluşlarda dubara edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini eşya koşuyor.

Share: