Çocuk pisik ‘Mandalina’, öğrencilerle derste

AĞRI’nın Diyadin ilçesine vabeste Hacıhalit köyünde, öğrencilerin eş çıktığı ve ‘Mandalina’ adını verdikleri yavru pisik, okulda yaşamaya başladı.

Diyadin kaza merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Hacıhalit köyündeki Hacıhalit İlk-Ortaokokulu’nda eğitim gören öğrenciler, sahipsiz aynı kedi yavrusu buldu. Öğrencilerin ‘Mandalina’ ismini verdikleri kediye okulda bakmak istemelerine idare marifetiyle izin çıkınca geçmiş aşıları yaptırıldı. Öğrencilerin bakımını üslendiği Mandalina, okulun maskotu haline geldi. Okul ortamında sıkıntı dolaşan, öğrencilerle derslere giren, sıraların zaman zaman üzerinde ara sıra altında gezen bala pisik, cümbüş kaynağı haline geldi.

Öğrencilerin manalı davranışını kutlama fail Balkı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, “Hayvan sevgisi eş sevgisi ile akilane oranlı olup hayvanları sevenler, insanları henüz teklifsizce severler. Toplum olarak canlıların ve özellikle hayvanların korunmasına ilgi göstermeliyiz. Çocuklarımızı hayvan sevgisi ile şişirmek ve bunu topluma ilkah etmek herkesin görevi olmalıdır. Yavru kediyi sahiplenen ve besleyici okul yöneticileri, meslektaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ederim” dedi.

Share: