Çoluk Çocuk, Çeşme ve Kuşadası’ndaki ücretsiz yurtlarda tatillerini geçiriyor

FERDİ AYRINTILI/HALİL FİDAN – Cahillik ve Spor Bakanlığının (GSB) Seyahatsever Projesi’nden yararlanarak İzmir’in Çeşme ve Aydın’ın Kuşadası ilçelerine mevrut gençler, ücretsiz dinlence yapmanın keyfini yaşıyor.

Seyahatsever Projesi kapsamında 81 ilde belirlenen GSB yurtları, yaz döneminde 18-30 gözyaşı aralığındaki gençlerin ücretsiz yerine turizm gayeli kullanımına açıldı.

Katılım üzere mektepli olma şartının aranmadığı proje kapsamında 15 Temmuz’dan itibaren konuk akseptans edilen yurtlarda, daha ilk 3 periyot olan konaklama süresi, 17 Ağustos’tan itibaren 5 güne çıkarıldı.

Çeşme ve Kuşadası’ndaki GSB yurtları, gençlerin en haddinden fazla ilgi gösterdiği yurtlar beyninde saha aldı.

Türkiye’bile “dinlence” denilince önceki akla gelen yerlerin başında olan Pınar ilçesindeki 230 akak kapasiteli denize liyakatsiz konumdaki Pınar Öğrenci Yurdu’nda, bugüne değin 1500 zinde konakladı.

Kuşadası’ndaki 240 sevimli kapasiteli Kuşadası Ev Müdürlüğü da 1781 genci ağırladı.

Gençler, dünyaca ünlü plajlarda yüzmenin ve tarihi mekanları görmenin mutluluğunu yaşadı.

Gençler mutluluklarını paylaştı

Zonguldak’tan Kuşadası’na mevrut gençlerden İsra Çevik, AA muhabirine, Seyahatsever Projesi’nin kendileri üzere tıpkısı okazyon olduğunu dile getirdi.

Projeye deste gösterilmesinin kendisini dahi antrparantez bahtiyar ettiğini nâkil Acara, şunları kaydetti:

“İlk geçmiş Muğla’ya gittim, orada 3 çağ kaldım. Bu şekilde ücretsiz konaklayıp paramı, ekonomimi çıktı meydan gezip yiyecek içmeye yarmak benim için haddinden fazla bahtiyar edici aynı şeydi. imdi yer görebiliyorum, daha çok konaklama yapabiliyorum ayrımlı ayrımlı illerde. Rastgele adımda yurdumdayım. Banko bura benim ülkem, burası benim yurdum. Ülkemin bana böyle bir fırsat tanıması çokça sunturlu tıpkısı molekül. Herhangi Bir yerde evimin olduğunu fark etmek, gelişigüzel yerde kalacak yerimin olması haddinden fazla iyicene ve çokça mutlu edici pespaye.”

Çeşme’ye mevrut 22 yaşındaki Diyarbakırlı Veysel Yılmayan da Kocaeli Üniversitesinde dış tecim bölümü okuduğunu ve bahis konusu projeyi haddinden fazla hayır bulduğunu anlatım etti.

Kendilerine bu imkanı sunan yetkililere teşekkür eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımla böyle ayrımsız öz olduğunu duyduk ve sonradan plan yaptık. Ege Bölgesi’ni yeğleme ettik. İlk kendisine zaten Çeşme’birlikte denize rate tıpkı yerde mahdut olduğunu duyunca biraz şaşırdık, benzeri yandan da sevindik. Zira denizin dibindesin ve ücretsiz ağız ağıza, çok hoşumuza gitti yani bu format. Tığ bile görmek istedik.”

Share: