Cumhur Reisi Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Tayfun füzeleri atılmaya başladı. Palikarya hangi yapmaya başladı? Hemencek monitör yayınlarında, gazetelerinde, Tayfun onların gündemine girdi. Elan durun bakalım, daha bunun arkası ati.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin vizyon projeleri beyninde yer düz Togg’un kol üretiminin yapılacağı TOGG Gemlik Kampüsü’nün açım törenindeki konuşmasında, üreticilerinin Togg’u akil cihaz adına tarif ettiğini söyledi.

Türkiye’nin yerli ve milli otomobilinin üretileceği TOGG Gemlik Kampüsü’nün ve banttan indirilen beyinli cihazların ülkeye ve millete şiddetli olmasını dileyen Erdoğan, Türk milletinin binlerce yıldır arz aheste engelleri aşarak varlığını sürdürdüğünü ve adeta feleğin çemberinden geçerek devletini kurduğunu tabir etti.

Erdoğan, Cumhuriyetin geçmiş yıllarına 1. Acun Savaşı’nın kamu yükünü sırtlanmış, savaşlardan şaşkın sakıt, kaynakları tükenik tıpkı devlet olarak girildiğini vurgulayarak, “O zor günlerde milli savaşım ruhuyla işine sarılan müteşebbislerimiz cümle imkansızlıklara karşın haddinden fazla önemli girişimler başlattılar. Bu heyecanla Ankara’bile fişek, Kırıkkale’üstelik polat, Kayseri’birlikte uçak fabrikaları kuruldu. Küçük Asya’üstelik henüz nice eserin temeli atıldı. Fakat, genç cumhuriyetin bu parlak girişimleri 2. Acun Savaşıyla gelişigüzel görünmez başkaları tarafından birer birer akamete uğratıldı.” diye niteleyerek konuştu.

“Bize oldukça düşünmek katiyen yakışmaz”

Cumhur Reisi Erdoğan, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Şakir Camia ve Nuri Killigil üzere özlük kabiliyetleri, çabaları ve kaynaklarıyla fabrikalar kuran yurtsever girişimcilerin önlerinin kesildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Ne hazindir kim o fabrikalarda üretilen uçakların yerini gurk makineleri, yapım edilen bombaların yerini ise soba boruları aldı. Bazen geriden geriye, bazen kaba ölçülü yıkımlarla insanımızın saf güvenini öyle tıpkı kırdılar kim on yıllar süresince üzerimize giydirilen sapık gömleği misali içine sıkıştırıldığımız cendereden kurtulamadık. Ülkemizin akıbet 20 yılı bize biçilen bu gömleği yırtmanın, özümüzdeki cevheri gömüldüğü yerden çıkarmanın mücadelesiyle geçti. Binlerce almanak kadim aynı fehamet geleneğinin, 6 çağ boyunca dünyayı yönetmiş tıpkısı evren devletinin mirasçısı olarak bize yakışan bile buydu. Çünkü tığ tıptan mühendisliğe seçme alanda çıkarttığı icatlarla günümüz biliminin temellerini atmış, alimlerin, yüzyıl açıp asır kapatmış Fatihlerin, dünyayı muhavvil öncülerin torunlarıyız. Bunun üzere bize amiyane saymak asla yakışmaz.”

Türkiye’nin hedeflerinin büyük, vizyonunun degaje ve inancının parçalanmamış olduğuna dikkati calip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Canlı olmanın ve faal kalmanın yolu ise kendiliğinden yetebilmekten, namerde muhtaç kalmamaktan geçiyor. İşte tığ bunun amacıyla seçkin fırsatta ‘milli’ diyoruz, ‘yerel’ diyoruz. Milli teknoloji hamlemizin rehberliğinde defans sanayinden otomotive, enerjiden sağlığa, herhangi bir alanda elde ettiğimiz başarıları görüp dahi yüreği sevinçle dolmayan var mı? Atak ve Gökbey helikopterlerimizi, Küçük Asya çarpışma gemimizi, Hürkuş uçağımızı, Akıncı, Bayraktar, Simurg insansız çekicilik araçlarımızı, Tayfun füzemizi görüp üstelik göğsü kabarmayan var mı? İşte Tayfun füzeleri atılmaya başladı. Yunan hangi yapmaya başladı? Çabucacık televizyon yayınlarında, gazetelerinde, Tayfun onların gündemine girdi. Daha durun bakalım, henüz bunun arkası ati. Demin Togg Avrupa’nın yollarına hep bu modelleriyle girdiği ahit ciddi manada tutuşacaklar. Hangi diyecekler? ‘Çılgın Türkler geliyor’ diyecekler.”

(Sürecek)

Share: