Deprem bölgesinden Tokat’a mevrut depremzedelere psikososyal destek sağlanıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Tokat’a mevrut depremzedeler, sağlanan psikolojik destekle yaşadıklarını unutmaya çalışıyor.

“Asrın felaketi” adına nitelenen, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası Tokat’a kısaca 11 bin depremzede geldi.

Bazıları yurtlarda, şişman bölümü de evlerde misafir edilen depremzedelere, yaşadıkları ürkmek ve travmayı atlatabilmeleri için uzmanlar aracılığıyla psikososyal bindi veriliyor.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun eşi ehlivukuf psikolojik müşavir Ayfer Hatipoğlu da kentte bulunan ara sıra depremzedeleri kaldıkları yerlerde konuşma ederek görüşüyor.

Hatipoğlu, İl Inanma Müdürlüğü lokalinde benzeri araya geldiği depremzedelere yaşadıklarını unutabilmeleri amacıyla yapmaları gerekenlerle ilgili vukuf verdi.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden Tokat’a gelen Yeter Baylan, AA muhabirine, yaşadıkları depremin haddinden fazla keskin olduğunu söyledi.

“Tokat insanlarından Allah razı olsun.” diyen Nazlı, “İlgileniyorlar, tahaffuz yeri verdiler. Kişi memleketimdeymiş gibiyim burada. Eğitimler bile bayağı hoşuma gitti, bizi hafifletti. Umudumuzun kesilmediğini gördük.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraşlı Mustafa Çolak da depremden 4 çağ sonraları Tokat’a geldiklerini belirtti.

Bir eksikliklerinin bulunmadığını, gelişigüzel şeyle ilgilenildiğini dile getiren Çolak, “Teşekkürname ediyoruz. Terbiye sebebiyle az buçuk henüz depremin etkisini üzerimizden attık.” dedi.

“Sonraki dönemlere aktarılmasın diye terapi yapıyoruz”

Ayfer Hatipoğlu ise bu alanda eğitimi bulunanlarla depremzedelere müteveccih neler yapacaklarını değerlendiklerini söyledi.

Depremzedelere grup ve ferdî sağaltım namına hizmet vermeye devam edeceklerini anlatan Hatipoğlu, “Antrparantez çocuklarımız için baziçe alanları oluşturduk. Orada ruh bilimsel müşavir arkadaşlarımız görev aldı. Alelhusus oyun terapisi alan arkadaşlarımızın görevlendirilmesi için icraat yapılıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Çok iri sarsıntı yaşandığına belen eden Hatipoğlu, “Tabiatıyla mebde etmekte zorlanıyorlar. Tokat halkı olarak, devletin ve hükümetin onların yanı sıra olduğumuzu belirtmek için buradayız. Elimizden geldiği büyüklüğünde birebir görüşmeye gayret ediyoruz.” ifadelerine saha verdi.

Hatipoğlu, 25 yıldır ruh sağlığı alanında çalıştığını amma depremzedelerle görüşürken kendilerinin bile zorlandığını vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Zorlanıyoruz amma işin çözüm kısmında oluşmak, o zorluğu atlatmamızı sağlıyor. Travmatize reşit bireylere elimizi yırtılmak bize üstelik mebzul hissettiriyor. Yaraları hangi büyüklüğünde tez sarmaya çalışırsak, psikososyal bindi anlamında ne kadar yardımcı olabilirsek, sadme sonrası stres bozukluğuna kaymalarını önlemiş oluruz.”

Bazen depremzedelerin pespaye sarsıntılarda deprem yaşandığı hissiyle aksülamel verdiğine dikkati çeken Hatipoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Masanın altına saklanmaya etkin insanlar oldu. Bunlara tetikleyiciler diyoruz. Gene olay yaşanacak gibi tepkiler gösterebiliyorlar. Avize sallanması, ayrımsız perdenin oynamasında gene hareket anına dönüyorlar. O biçim şeyleri engel olmak, sonraki dönemlere aktarılmasın diyerek sağaltım yapıyoruz. Çocuklarla yapılan düzentileme bu anlamda haddinden fazla kıymetli. Çünkü sonraki süreçlerde onlar de kişi çocuklarına aktarmasın, gaile bozukluğu olmasın.”

Share: