Depremi duygun duymaz yola koyulan buğulu adam, oğlu ve torunlarını 23’ncü saatte kurtardı

Depremi duygun duymaz yola koyulan nemli kayırıcı, oğlu ve torunlarını 23’ncü saatte kurtardı

ERZİNCAN – Kahramanmaraş merkezli olan ve 11 ili etkileyen depremlerde ailesiyle gelişigüzel göçük altında mütezayit öğretmen Başkumandan Karaman babası ve yakınları aracılığıyla 23 saat bilahare kurtarıldı. Başkumandan Karaman ve babası Veysel Karaman o anları anlattı.

Memleketi Erzincan’dan görev yeri Hatay’a döndüğü geceleyin, eşi Rabia Muslu Karaman, çocukları 7 yaşında kim Imge Ertuğrul, 5 yaşında ki Metehan ve 1,5 yaşında kim Suna ile birlikte General Şükrü Kanatlı Mahallesinde kâin depremde yıkılan G. Seven Apartmanının altında kalan sarıklı Başkumandan Karaman, o anları anlatarak babasının ve yakınlarının kendilerini kurtardığını söyledi.

Yaşanan depremde çokça korktuklarını belirten afetzede öğretmen Serdar Karaman, ailesi ile birlikte mutfağa andıran ayrımsız yerde kaldıklarını, Erzincan’dan fert havliyle giden babası Veysel Karaman’ın kendisini kurtardığını ve deprem simultane yaşadıklarını İhlas Bilgi Ajansı muhabirine anlattı. Yıkılan 4 kıvrım binanın enkazından 23 saat sonra kurtulduğunu belirten Serdar Karaman, “Tığ uykudaydık çocuklarla gelişigüzel. Hepimiz aynı odada yatıyorduk. Elan sonradan sarsıntıya bilcümle beraber uyandık. İlk ilk Metehan’ı kucağıma aldım. Bilahare ayrıksı çocuğum kalktı. Eşimde hasis çocuğu aldı, bütün bu arada yer sarsıntısı esnasında koridora doğru yürüdük. Mutfağın olduğu bölmeye geldik. Orada sol tarafa dönersek sorti kapısı ama sağlıklı tarafımızda aş damı. Depremin şiddeti azalınca mutfakta depremin bitmesini bekledik. Yine şiddeti artmaya başlayınca binanın çökmesiyle elektriklerin gitmesi bir anda oldu. Hafiften bire bir hava akımı vardı bizim olduğumuz enkazda. O yüzden sevindik biraz içki alabiliyoruz diyerek. O şekilde yardımın gelmesini bekledik. İkincisinde da yeniden hareket altındaydık. O bizi çok etkilemedi hissettik ama yapı zaten yıkıldığı üzere üzerimize kolonlar gelir diye niteleyerek keder ettik ama bastırık olmadı. 23 saat sonraları enkazdan çıkarıldım. Erzincan’dan ve İstanbul’dan babam, kayınpederim, akrabalarım geldiler. Onların sesini duyduk amma ego onların o kadar gücük sürede gelebileceklerini anlayış etmedim. Çağ filan girer diye beklerken bayağı mufassal bir müddet beklemişiz. Aradan 23 saat esbak biz 6-7 saat geçtiğini düşünürken babamların dışarıdan sesini duyduk. Enkazdan bizi çıkardılar. Bulunduğumuz yerde dozer çalışıyordu ve bizim olduğumuz yerde say yapmasın diye de daim sesleniyorduk. Ailem gelip kurtardı bizi” dedi.

Depremi duyar duymaz yola koyulan ve kapanan yolları aşarak Hatay’a vasıl Veysel Karaman 10 saatlik yolu 14 saatte gittiklerini söyleyerek oğlunu, gelinini ve torununu şüphesiz kurtardığını anlatırken göz yaşlarına bilge olamadı. Veysel Karaman konuşmasında, “Serdar hocamı aradım amma ulaşamadım. Buradan süratle yola çıktık. Kahramanmaraş’ı geçince yollar yarılmıştı. Araba kuyrukları ince, ambulanslar bağırıyor kez bulamıyor ki geçsin. Allah kimseye göstermesin. Çocukların sesini içeriden alınca Allah aynı cesurluk verdi. Apayrı binada kurtarma çalışması var amma buraya henüz gelen bulunmayan. Tıpkı özdek üstelik diyemiyoruz. Daha sonradan sırayla ilk çocukları sonra birlikte kalanları çıkardık çok şükür” ifadelerini kullandı.

Afetzede öğretmeni ülfet fail İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Çağ ise, “Serdar öğretmenimizin ağababa ocağındayız. Öncelikle kendisine, ailesine, eşsiz babasına, sevap çok esbak olsun diyoruz. Başkumandan öğretmenimizin beş altı ilk söylediği kabil, çökme altında onlar üzerinde de bizler umutla bekledik. Onlar orada hangi yaşadılarsa bizler da burada yaşadık. İlimize 213 mektepli geldi. Onlara ego bütün şunu söylüyorum; sarsıntı ve yaraları eksiltmek hele hepimizin âdemiyet adına görevi. Erzincan’a mevrut kıymetli öğretmenimiz ve gelen öğrencilerimiz dahi bizim sorumluluğumuz” diyerek konuştu.

Share: