Edirne halkı konuk ettikleri depremzedeler amacıyla seferber oldu

Edirneliler, mihman ettikleri depremzedelere müzaheret amacıyla yarışıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Edirne’ye gelenlerin bir kısmı mahdut ve misafirhanelerde tıpkısı kısmı da hayırseverlerin kendileri üzere tahsis ettiği evlerde kalıyor.

Konuk edilen 2 bin 400 depremzedenin tam ihtiyaçları Mimar Sinan Spor Salonu ve Atatürk Ekin Merkezinde kurulan toplumsal marketlerde ücretsiz karşılanıyor.

Devletin yardımlarının beraberinde el birlikte facia dolayısıyla kentlerine gelen konuklarına ellerinden mevrut yardımdan et kafalı durmuyor.

Kimi esnaf ücretsiz hizmette bulunurken, etibba servet almadan sondaj ediyor, familya sahipleri icar almıyor.

Gönüllü diş hekimi çalışması

Edirne Diş Hekimleri Odası depremzedeler amacıyla ücretsiz tetkik ve tedavi hizmeti başlattı.

Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Özlenti Kolcular, AA muhabirine akıbet yüzyılın arz iri depreminin Türkiye’birlikte yaşandığını söyledi.

Kolcular, “Adisyon numarası oluşturuldu ve Türkiye’deki kamu diş hekimleri öz bağışlarını yaptı. Diş hekimleri hareket bölgesiyle ait arkalama çalışmalarına destek vermeye bitmeme ediyor. Bizler dahi Edirne Diş Hekimleri Odası adına ‘gönüllü diş hekimi’ çalışmasını başlattık. Kentimize mevrut depremzede vatandaşlarımızın ivedi diş tedavisi mucip hastalarımızın ücretsiz diş tedavilerini üstlendik.” dedi.

Kolcular, tedavi oluşmak isteyenlerin Edirne Diş Hekimleri Odasına başvurması gerektiğini dile getirdi.

Esnaf desteğe bitmeme ediyor

Edirne esnafı arkalama kampanyalarına verdiği desteğin beraberinde kente gelenlere bile bindi oluyor.

Optisyen Kaan Başaran yumruk zamanların irtibat ve beraberlikle aşılacağını dile getirdi.

Depremzedelere bindi olmaya bitmeme edeceklerini anlatan Başaran, “Mazi gelişim yerimize mevrut vatandaşımız sarsıntı simultane canını yönetmek için aceleci şekilde dışarı çıktığını ve gözlüğünün evinde kaldığını anlattı. Burada araştırı olan depremzedelere reçetesiyle geldiğinde ücretsiz kadeh ve çerçeve sağlıyoruz.” dedi.

Gözlükçü Gürkan Başbuğ, sarsıntı zımnında tüm Türkiye’nin ve Edirnelilerin çok üzüldüğünü belirterek, “Hayatlarını kaybedenlere rahmet, yaralılara müstacel şifalar diliyorum. Edirne’ye gelen depremzedelere yardımlarımız bitmeme ediyor. İhtiyaç halinde depremzedelere gözlüğünü ücretsiz veriyoruz.” diye konuştu.

Berber Berkan Çakıcı, misafirperver Edirne esnafının desteğe devam ettiğini belirterek, hareket hesabına gelen depremzedelere ücretsiz bakım verdiğini kaydetti.

Bazı fırınların ücretsiz aldatmak desteğiyle müzaheret seferberliğine katıldığı kentte Edirne Belediyesi de depremzedelerden erişim ücreti almıyor.

Share: