Erzincan veriş gününe karla uyandı

Erzincan ahzüita gününe karla uyandı

ERZİNCAN – Erzincan’dahi kar yağışı etken olmaya başladı.

Tün ve sabah saatlerinde antipatik havanın hareketli olduğu Erzincan’birlikte vatandaşlar güne karla uyandı. Kar yağışıyla gelişigüzel şehir merkezi beyaz zehir örtüye büründü. Evlerinden hariç sâdır vatandaşlar araçlarının üzerindeki eş temizleyerek yola koyuldu.

Meteoroloji 12. Mıntıka Müdürlüğü ekiplerince yapılan serencam değerlendirmeye bakarak, kesim genelinde havanın parçalı ve çokça bulutlu, espaslı kar yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Dönüş boyu buzlanma ve külot olayı alay malay, sabahleyin ve şeb saatlerinde düz saha sis ve inç hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında seyrettiği bölgede rüzgarın mağribî yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette akva esmesi bekleniyor.

Meteorolojiden çığ, buzlanma ve giysi uyarısı bile yapılarak, “Bölgede yüksek kar örtüsü mevcut sarp eğimli yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, buzlanma ve külot olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı başta sürücüler kalkışmak üzere vatandaşların ve ilgililerin titiz ve müdebbir olmaları gerekmektedir.” denildi.

“Kuvvetli kar yağışı uyarısı”

Yapılan akıbet değerlendirmelere göre zaman Gün Doğusu Karadeniz’in iç kesimleri ile Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ve Van çevrelerinin kar yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Beklenen kar yağışının akva ve düzlük vadi korkulu olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayına mecbur kendisine ulaşımda aksamalar, tipi şeklinde yağmur ve çığ tehlikesi vb.) karşı titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

Share: