Erzincan’a gelen depremzedelerin Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı yurtlarına yerleştirilmesine başlandı

Kahramanmaraş merkezli, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 10 ildeki depremzedelerin, Erzincan’daki Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı yurtlarına yerleştirilmesine başlandı.

“Asrın felaketi” adına nitelenen depremlerden etkilenen vatandaşların, barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına devam ediliyor.

Afet Eş Güdüm Merkezi’nin yönlendirmesiyle evvel etapta kente gelen 371 depremzede, toprak merkezi ve ilçelerindeki Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı yurtlarına yerleştirildi.

Yurt girişlerinde kayıtları tutulan depremzedelerin, göstermek, hijyen malzemesi ile kişisel hizmet işaret ihtiyaçları birlikte karşılanıyor.

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinden gelen depremzede Feramuz Akkaya, AA muhabirine, evvel depremden sonraları evlerine giren herif arkadaş ve akrabalarından zayiat yaşadığını söyledi.

Erzincan’a, bulundukları yerden 4 ailenin geldiğini anlatım eden Akkaya, “Biz buraya dört karı geldik, birinin evi yoğun yıkıldı ve benim evim bunaltıcı hasarlı. Kayınvalidem var, onun evi dahi mutedil hasarlı. Ailemizi geçici kendisine 1-2 aylığına, bozulmamış sağlıklı ortamlarda hastalanmayacak şekilde en azından hastalansalar üstelik hastaneye gidelim diye niteleyerek buralara getirmek zorunda kaldık. İnşallah en bodur zamanda geri döneceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Akış akış yardım yağıyor”

Akkaya, büyük benzeri facia yaşadıklarına belen ederek, “Devletimizden Tanrı razı olsun, hani az buçuk uzak duralım siyasetten ama beribenzer ufak bir şey değil. Erzincanlı depremi yaşadı. Elazığ’dahi deprem oldu amma bunlara göre bu haddinden fazla büyük bir zelzele. Bu 10 ili kapsıyor, bu saydığım iller bir ildi, parçalanmamış Türkiye oraya da odaklandı, elinden mevrut ne varsa yaptı amma deminden kıran o kadar iri ki 10 mülk ve ilçeleri kapsıyor. Şu anda akın akın Hatay’a, Kahramanmaraş’a, Gaziantep’e arkalama yağıyor. Buraya da yerleştik çokça şükür. Yemeğimiz, ısıdam suyumuz var, yerimiz hamam.” dedi.

Depremde evi yıkılan ve bir ilçeden mevrut Muhammed Yavuz ise deprem bölgesinde biraz dönüş şalter içerisinde yaşadıklarını anlattı.

Bu süreçte haddinden fazla fazla arkalama aldıklarını dile getiren Gürbüz, “Şalter içi biraz daha hamam diye zat ailemizle orada kaldık. ‘Ben arkalama almadım, ego yardım görmedim’ diyen âdem bana bakarak dalavere söylüyor, çünkü ego bunu gördüm. Bizim ilçemizde rastgele yerde ama herhangi bir yerde müzaheret dağıtılıyordu, gelişigüzel gerekseme görülüyordu, rastgele yerde kemirmek, sıcak çorba çıkıyordu.” ifadesini kullandı.

Share: