Erzurum, Erzincan, Ardahan ve Kars’tan zelzele bölgesine yardımlar sürüyor

Erzurum, Erzincan, Ardahan ve Kars’ta, sarsıntı bölgesine yardım ulaştırılmaya devam ediliyor.

Erzurum’de Vilayet koordinesinde Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerden yağlık İl Afet ve Acil Buut Müdürlüğünde (AFAD) oluşturulan akse masasında, zelzele bölgelerine insanca yardım ve bindi çalışmaları sürüyor.

Kentten kontrol istirdat, sağlık, güvenlik güçleri ve çeşitli kurumlar ile gönüllülerden oluşan toplamda 2 bin 683 emanet, 538 kurgu ve gelişim makinesi ile 223 tır azık ve yardım malzemesi, depremden etkilenen illere gönderildi.

Yer Sarsıntısı bölgelerine giden kontrol istirdat ekiplerince şu asıl büyüklüğünde 301 can enkazdan kurtarıldı.

Kars’ta 30 tır ve 2 kamyon yardım malzemesi toplandı

Kars’ta üstelik hayırseverlerin desteğiyle toplanan müzaheret malzemeleri, 30 tırla zelzele bölgesine gönderildi.

Akyaka ilçesinde Ilçe organizasyonunda kente gönderilen 2 kamyona yüklü besin ve ihtiyaç malzemeleri sarsıntı bölgesine ulaştırılmak üzere ülke merkezine doğru yola çıktı.

Ayrıca Ululuk Akarsu İşleri (DSİ) Kars 24. Bölge Müdürlüğü, taharri kurturma çalışmalarına bindi çevirmek amacıyla 15 personel, 2 paletli kazmaç, 2 treyler gelgelli, 2 pikap, 1 yatakhane treyleri, 1 gezmen tamir uzlaştırıcı deprem bölgesine yönlendirdi.

Erzincanlı çocuk harçlıklarını depremzedelere gönderdi

Erzincan’da yer sarsıntısı bölgesine çalışmak için, site genelinde Vilayet koordinesinde planlı yardım kampanyası devam ediyor.

Demirkent Terzibaba Ortaokulu öğrencisi 12 yaşındaki Muhammet Ensar Polat da harçlıkları ile aldığı gram altını, babası Ramiz Çelik ile müzakere ettiği Ilbay Araklama’a makamında teyit etti.

Duyarlı davranışından kontekst Polat’e teşekkürname fail Ilbay Çalma, “İlimizde ve ülkemizde 7’den 77’ye temas yaştan vatandaşımız aralıksız demeden elinden mevrut yardımı deprem bölgelerine ulaştırmaya çalışıyor. Siktirici kardeşimizin de bu davranışı buna yeryüzü iri örnektir. Kendisine çok teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ardahan’da yardım malzemeleri tırlara yükleniyor

Ardahan’dahi birlikte vatandaşların depremzedelere yönelik yardımları sürüyor.

Yöre halkının ve STK’lerin yardımları, Kazım Karabekir Spor Salonu’ndaki koordinasyon merkezinde toplanıyor.

Cahillik ve Spor İl Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, AA muhabirine, yardımların geçmiş günkü kabil sürdüğünü söyledi.

Bugünkü yardımların bundan sonra battaniyeden oluştuğunu dile getiren Yılmaz, “Zaman battaniye, su ve tulum gibi malzemelerden oluştu. Bizler alelumum öğrenci nezaret yardımları burada topluyoruz. Toplanan yardımlar peşi sıra tırlara yükleniyor.” dedi.

Share: