Eskişehir haberleri… İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Kürsü Başkanı Aluçlu: “Erkenek Segmenti Her An Hareket Üretebilir”

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, “Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin ağız ağıza enerjisini boşaltması halinde daha mümasil tıpkısı tarihte deprem üretmesi olabilir gözüküyor. Bizi sunma çok ilgili Erkenek segmentinde hareket 1893’te meydana mevrut. 129 yıl üzerinden esbak. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin da her an yer sarsıntısı üretebilir” dedi.

Kahramanmaraş İğdeli-Pazarcık bölgesinde meydana mevrut 4,5 büyüklüğündeki depreme ilgili değerlendirmede kâin İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Kürsü Başkanı Vehbi Aluçlu, “Anne Malatya’yı çok ilişkin segment Erkenek segmenti. Zelzele Pazarcık segmentinde meydana geldi. Pütürge segmenti kırılmıştı. Erkenek’te elan ayrımsız inkisar bahis konusu olmadı. Bir ahir segment olan Pazarcık segmentinde bu hareket meydana geldi” dedi.

“ANA DEPREMİN GIDEREK OLMA İHTİMALİ EFDAL”

Pazarcık segentinin Kahramanmaraş’a haddinden fazla andıran olduğuna özen calip Aluçlu, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ın bu depremden büyük oranda hasar alabileceğini söyleyebiliriz. Pazarcık segmentinde olan zelzele, anne depremin öncüsü konumunda gözüküyor. Asil depremin her an olma riski bulunan. Burada yakınlıkla ait ayrımsız buut var. Ne yer depremin tarz mihrak noktasına yakınsa o yer daha çok etkilenecek. Kahramanmaraş’a elan andıran olduğu için çıktı etkilenecek. Bilahare Adıyaman ve Malatya beş altı etkilenecek.  Malatya, Pazarcık segmentine uzak olduğu üzere çatı stokumuz daha bir iki etkilenecek. Daha büyük tıpkı yer sarsıntısı olursa Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana haddinden fazla etkilenecek. Bu segmentin öncü depremi diyerek düşünürsek, ana depremin anbean olma ihtimali faziletli.”

“ERKENEK SEGMENTİ MALATYA’YI IMDI ETKİLEYECEK”

Aluçlu, Pütürge segmentinde kırılma meydana geldikten sonra Erkenek ve Palu segmentine stres, enerji transferi yüklendiğini tamlayan Aluçlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arada Erkenek segmenti kaldı. Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin ağız ağıza enerjisini boşaltması halinde daha andıran tıpkı tarihte hareket üretmesi mümkün gözüküyor. Bizi sunu çok ilişkin Erkenek segmentinde hareket 1893’te meydana gelmiş. 129 yıl üzerinden esbak. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin birlikte her an sarsıntı üretebilir. Yordam açısından Erkenek segmenti. Pazarcık segmenti tanzim yerine Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’yı etkilerken, Erkenek segmenti Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ı etkileyecek.”

Pazarcık segmentinin Gölbaşı’ndan başlayarak Pazarcık ve Türkoğlu’na uzandığını ifade fail Aluçlu, “Bu kırık asil depremi 1513 yılında hareket üretmiş ve 7,5 büyüklüğünde. Erkenek segmenti 1893 yılında temel deprem üremiş ve 7,2 kadar” dedi.

Share: