ETSO’da sayısal takograf eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından planlı, ‘Dijital Takograf Eğitimi’ Erzurum Tecim ve Uran Odası’nın (ETSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tecim ve Uran Odalarında verilen sayısal takograf hizmetinin henüz etkili bir şekilde sürdürülebilmesi için düzenlenen eğitime; Erzurum’un yanı sıra Erzincan, Bayburt ve Bingöl Ticaret ve Endüstri Odalarının sayısal takometre birimlerinde görevli personeli katıldı. TOBB Dijital Takograf Ehlivukuf Yardımcısı Turan Susam’ın verdiği terbiye seminerinde, çoban, şeriklik ve servis takograf kartlarıyla ait detaylı ve aktüel bilgiler verildi.

Dijital takograf nedir?

Sayısal takograf karayolu ile yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçlarda beğenilen tıpkısı kontrol cihazı olup; temelde yazar içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar amacıyla iki yuva ve ekrandan oluşur. Emin ayrımsız lamise üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 kamer süresince tutabilme yeteneğine sahiptir. Ayrımsız zamanda polis güçleri tarafından yetişilmek istendiğinde, hatalara ilgilendiren bilgileri, sistemi tahrifat etmeye müteveccih girişimleri, atiklik sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarında hafızasında cirim. Sayısal takograf akıllı kartlarla meşgul. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takograf kalibrasyon merkezleri) ve denetim görevlilerinin(Polis kabil ) özel ihtiyaçlarına bakarak ayrı düşüncesiz kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takometre cihazındaki bilgilere idrak ve/yahut istimal olanağı sağlar.

Dijital takometre yolmak zorunlu mu?

Sayısal takograf, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri kamu eskimemiş anahtar olmuş araçlarda zorunludur. Bu tarihten geçmiş pusat reşit ve benzer takograf asılmış vesait üzere gelişigüzel adaptasyon zorunluluğu yoktur. Ülkemiz kabil AETR anlaşmasına taraf ülkelerde ise söz konusu uygulama 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren mecburi ağıl gelmiştir.

Analog takografın sayısal takografla değiştirilmesi zorunlu mu?

Nakliyat sektöründe sayısal takografa intikal sürecine ait takvim bütün olup, 01/10/2021 tarihi itibariyle bütün araçlarda sayısal takograf bulundurulmaktadır. – ERZURUM

Share: