Galebe Ultra Maratonu, Kocatepe’den başladı

Nazik Galebe’in 100. Yılı nedeniyle planlı Galibiyet Ultra Maratonu, Kocatepe Anıtı’ndan başladı.

Nef Vakfı Umum Müdür Yardımcısı Burcu Yılmaz, Utku Ultra Maratonu’nun başlangıcındaki törende, benzeri ulusun baştan doğuşunun ve zaferle sonuçlanan mücadelenin başladığı bu topraklarda bulunmanın haddinden fazla balaban bir çalım olduğunu belirtti.

Milli uğraş ruhundaki inancı, gücü ve azmi hatırlatmayı hedefleyen ve geleceğin sorumluluğunu taşıyan ultra maratonun, Nef Vakfı aracılığı ile şehit ve gazi çocuklarının eğitimine dahi bindi olacağını dile getiren Yılmaz, “Aldığımız temas nefesin kıymetinden sabah yeli alarak kurduğumuz Nef Vakfı olarak, bu vatana ve geleceğimize medyun olduğumuzu biliyoruz. Iri Yengi’in 100. Yılı vesilesiyle düzenlediğimiz Galibiyet Ultra Maratonu’nda alay malay koşarak, ermiş kahramanları selamlamak, onların gücünü, inancını, irtibat ve kardeşlik bilincini uyarmak ve neşelendirmek istiyoruz.” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Kocatepe’den başlayan, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu ve İzmir-İnciraltı güzergahında devam edecek Zafer Ultra Maratonu’nun 7,5 kilometre süren el etabı Agah Koca Şehitliği’nde tamamlandı.

6 dolaşma sürecek ultra maraton süresince koşucular, rota üstünde Sancaktar Mehmet, cepheye mermi taşıyan Zehra Ana, Halime Çavuş ve Güdücü İsmail’in uğrunda 100 yıl öncesinin milli savaşım azmini ve imkansızlıklarını baziçe eden çadırlarda konaklayacak.

Galebe Ultra Maratonu, 4 Ilkgüz pazar haset İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek.

Share: