Giresun’da “otçu göçü” yolları çevrim yüzüne çıkarılıyor

Giresun’da bir zamanlar otçu göçünün yapıldığı, unutulmaya yüz tutmuş patika yollar yeniden canlandırılıyor.

Giresun Huy Sporları Kulübü’nce (GİDOSK) hesaplı ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü vasıtasıyla desteklenen “Otçu Toprak Kayması Yürüyüşü Yolu” projesi kapsamında plato göçlerinin çığır yolları keşfediliyor.

Proje kapsamında yürüyüş etkinliklerinde katılımcılar, belirli rotalarda bilgisiz hem kültürü tanıyor hem üstelik doğa sporu yapıyor. Gidiş etkinlikleri, belli devir aralığında GİDOSK koordinatörlüğünde devam edecek.

GİDOSK Başkanı Ahmet Tığ, AA muhabirine, Giresun’da aktif Çepni kültürüne erbap halkın geçmişten günümüze mevrut kültürlerinden birinin birlikte otçu göçü olduğunu söyledi.

Otçu göçünün, köylerde ve kırsalda cıvıl cıvıl halkın baharat ve yaz aylarında erzaklarını alarak hayvanları ile yürüyüp yaylaya barhana etmesi olduğunu nâkil Tığ, şunları kaydetti:

“Kültürü korumanın yer iyice yolu onu yaşatarak korumaktır, diye bu proje ortaya bundan sonra. Projemiz kapsamında otçu toprak kayması yollarını araç altına alarak ati nesillere miras yerine bırakılmayı hedeflemekteyiz. Reviş yollarının araştırılması, doğa yürüyüşü kapsamında değerlendirilmesi, rota kaydının yapılması, Google Maps kadar harita uygulamalarında işaretlenerek haritalandırılması ve kitapçık basımı ile sürdürülebilir ayla getirilecektir.”

Kılıç, rotaların gelecek nesillere aktarılması için planladıkları tutum etkinliğinin ilkini ayrımsız müddet önceki 54 kişinin katılımıyla kombinasyon ettiklerini kaydederek, “Ekibimiz etkinlikler düzenleyerek bu rotaların ati nesillere aktarılması amacıyla çalışacak. Bunun şehirlerde doğadan uzak binalarda sporsuz ve gayrisıhhi büyüyen gençlerimize hem kültürlerini aşılamak hem bile huy sporlarını sevdirme yönünde büyük katkısı olacaktır.” dedi.

Proje Koordinatörü Şanlı Yılmayan ise projeyle keşfedilen üslup yollarında düzenlenecek etkinlikler ile geçmişten günümüze ekin aktarımının gerçekleşeceğini ve almaşık turizm alanında Giresun’da bakir tıpkı husus açılacağını kaydetti.

Share: