Hollanda’da ötenazi yapılacak dendi Kahramanmaraş’ta tedavi altına makbuz

Hollanda’da ötenazi yapılacak dendi Kahramanmaraş’ta tedavi altına alındı

KAHRAMANMARAŞ Hollanda’da trafik kazası geçiren ve 5 buçuk kamer boyunca komada kalan, doktorların ‘ötenazi uygulanacak’ dediği sökel, ambulans tayyare ile Türkiye’ye getirilerek tedavi altına makbuz.

Eğreti oturum izni ile Hollanda’ya giden Hüseyin Hatipoğlu April 2022’birlikte geçirdiği trafik kazası sonrası komaya girdi. 5 buçuk kamer boyunca otama gören Hatipoğlu’nun tedavisinden umudu kestiklerini ailesine ileten doktorlar, ötenazi infaz etmek istediklerini iletti. Hatipoğlu’nun ötenazi yöntemi ile hayatının sonlandırılmasının akilane olmadığını düşünen ailesinin imdadına ise Türkiye yetişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle kalkmak amacıyla Keyif Bakanlığı’nın girişimleri sonrasında ambulans uçakla geçmiş başta İstanbul’a elan bilahare ise memleketi Kahramanmaraş’a getirilen Hatipoğlu, Necip Fazıl Kent Hastanesi’nde bulaşan bakıma alınarak tedavisi başlatıldı.

Hatipoğlu’nun ailesi Türkiye’da tedaviye başlanmasına haddinden fazla sevindi. Hastanın ablası Medih Hatipoğlu, “Nisan ayında kaza geçirmişti kardeşim ve Hollanda’da tedavisi devam ediyordu ve 5 buçuk ay süresince oradaydı. Henüz sonrasında hastayla umudu kestiklerini ve ötenazi infaz etmek istediklerini ilettiler. Biz de bu ötenazi uygulamasını akla yatkın bulmadık ve Türkiye’den arkalama talebinde bulunduk. Ilkin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Afiyet Bakanlığı’mız ve milletvekillerimiz başta koyulmak için bizlere şişman bindi verdiler. Ambulans uçak ile 22 Teşrinievvel tarihinde Türkiye’ye dolaşma yapıldı ve tedavisi İstanbul’da başlandı. Buradan sonradan Kahramanmaraş’a gelmesini istedik ve şu zaman durumu arızi ve burada tedavi altında” dedi.

Hatipoğlu’nun değişik ablası Melike Hatipoğlu ise, “Buradaki ilişik bakanlıklar ve Kahramanmaraş milletvekilleri araya girdiler. Cumhurbaşkanımızın tıpkısı sözü var, ‘Bu ihtişam bu milletin mecnunudur, sevdiği gurbet elde da olsa katiyen onu serbest bırakmaz’ der. Bu süreçte bize bindi olan herkese teşekkür ederim. Bu süreçte moral ve güdeleme aile üzere çok mehabetli, hastane yönetimi birlikte bizlere verdiği moral ile ayakta durmaya çalıştık” diye niteleyerek konuştu.

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Amme Hastaneleri Başkanı Uzman Doktor Sedat Köroğlu, hastanın akıbet durumu için bilgiler verdi. Köroğlu, “Şu an hastamızın genel durumu ölçülü diyebiliriz. Bindi tedavisini veriyoruz, hem bu aşamada destek tedavisini verip hastayı ve aileyi eğitip mahsus bir seviyeye getirmeyi hedefliyoruz. Bu izlem tafsilatlı devamlı tıpkısı strateji gelişmemiş sürmeyecek ama çaresiz değiliz, ehlivukuf hekimlerimiz sürekli takip ediyor” şeklinde konuştu.

Hüseyin Hatipoğlu’nun Hollanda’dan Türkiye’ye getirilmesinde cesim çalışmalar işleyen SELIM Tümen Kahramanmaraş Saylav Habibe Öçal, durumun namına ulaşmasından itibaren Sağlık Bakanlığı ile yakından çalıştığını rapor etti. Öçal, konuşmasında şunları dile getirdi:

“Afiyet Bakanlığı’mız bildirme bodur sürede hastamıza ulaştı ve cankurtaran tayyare ile Hollanda’da mevcut 3 hastamızı planlayarak Türkiye’ye getirdi. Biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Keyif Bakanımız Fahrettin Koca’ya haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Bahtiyar bire bir akıbet olmasını ve Hüseyin kardeşimizi ailesine zinde benzeri şekilde kavuşur umudundayız.”

Share: