İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Günü dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Deveci ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Fellah, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çekinmek atışı yapıldı.

Törende, ebediyete intikal etmiş gaziler ve şehitler amacıyla Kur’an-ı Ahi okundu.

Çiftçi, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı dürüst aşınmış ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan tıpkısı zaman olduğunu rapor etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Koç, Belediye Reisi Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, yekpare gazilerin gününü kutlayarak, “Esbak olduğu kabilinden bugün dahi bir inançla, bu ermiş vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı seçkin ant kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi atılmak kadar güzelce tıpkısı deyim olanaksız. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün meal ve önemini belirten meşveret yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Belediye Reisi Mehmet Okkalı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Uca Durmuş, protokol üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme eden programda, kaçınmak atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Verimli tilavetinin arkası sıra yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için üstün fariza anlayışıyla kahramanca mücadele ederek, bu yolda hayatlarını feda fail aziz şüheda, yiğit gaziler ve ailelerinin gurur kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Okkalı ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’üstelik, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ürkmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Bölüm Başkanı Bahattin Kaya, mukaddes değerler uğrunda uğraş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını rapor fail gaza anlayışının devir boyunca milletin eş olmakla övünme ettiği sunma majör hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara üstelik kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete büyüklüğünde unutulmayacağını söyledi.

Törene, AK Öğür Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Parıltı, 5. Piyade Eğitim Tugay Başbuğ Vekili Piyon Miralay Önder Özcan, Belediye Başkanı Hilmi Âlim, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Deveci, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Parıltı, il şeref defterini imzalayarak günün önemine dair müşavere yaptı.

Törene, YANLIŞSIZ Parti Sivas Saylav Semiha Rençper, kat müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle akıbet buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Sancak Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler bildirme nazik gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün canlı birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle alay malay Cumhuriyet’imizin teminatı ve anne taşlarısınız.” diye niteleyerek konuştu.

Törende ortaöğretim öğrencisi Kutay Güç, koşma okudu.

Buradaki törenin ardından izlence, Kartal Şehitliği’nde bitmeme etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra İl Jandarma Komutanlığında vazifeli Açıkgöz Üsteğmen İzzet

Görenli, günün mana ve önemini belirten müzakere yaptı.

Daha sonraları Ilbay Vazıh Polat ve diyar protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni musahabe etti.

Program, şehit yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: