İmam Fatih Ardıç, paylaştığı “Caiz mi Hocam” şarkısı sebebiyle Kırşehir’e hizmetli yerine atandı

Kırkağaç ilçesindeki Harabelik Camii’nde görev işleyen ve öz bestelerine çektiği klipleri Youtube kanalında yayınlayan Fatih Ardıç’ın, içtimai eleştiride bulunduğu “Caiz mi Hocam” isimli şarkısını yayınlamasının arkası sıra tayini bundan sonra. Ardıç, Kırşehir’in Mucur ilçesine ‘hizmetli’ yerine atandı.

“SANATA VE KÜLTÜRE KATKI ULAŞMAK İSTEDİM”

Ardıç, konuya ilişkin şunları söyledi: “Merkezde görev yapıyordum. TOKİ Camisi’nde geçici görevlendirmedeydim, aslen kadrom üstelik imam namına Kırkağaç merkezde, Örenlik Camii’ndeydi. Müzik, içimde bir uktedir. Bu toplumumuzun hassasiyetlerine, doğusuyla batısıyla örfümüze ve adetlerimize ilgi ederek fena hâlde klipler çektim, kendi bestelerimi yayınladım. Hem bu musiki tutkumu yenmek hem üstelik bire bir ilmek görevlisi adına sanata ve kültüre bile yardım ulaşmak istedim. Fakat derdimi anlatmadım. en üst yaptığım eserimden bir esbak eserimden ortalık cımbar yedim. ‘Caiz mi Hocam’… Halkımızın sorunlarını; gençlerimizin, esnafın, emekçinin, çiftçinin sorunlarını kaleme aldım, yüreğimde o acıyı hissederek. Onların duygularını hissederek domuzuna aynı beste yaptım. Kesinlikle derdim gösteriş unvan değildir. Kırkağaç halkı beni tanır. Bu yönde gelirim olursa bir fakirin, tıpkısı garibin sofrasına tıpkı kase zeytin, benzeri kase peynir koyulmak niyetiyle bu yola çıktık.

“IRI BİR SUÇLUYMUŞUM GİBİ SORMACA ANKARA’DAN GELDİ”

Sormaca sürecinde de müfettiş beyler ‘İmam adam ırlamak söyler mi’ dediler bana. Ego da dedim ki ‘Kur’an’de mı yazıyor, hadislerde mi yazıyor?’ ‘Millet hangi der?’ ‘Millet gayet müspet bakıyor bana Kırkağaç’ta’ dedim. ‘Kırkağaç halkı beni seviyor, destekliyor’ dedim. Türküyü birlikte sanata ve kültüre bindi amaçlı halkımızın bile hassasiyetlerine ilgi ederek yaptım ve cezalandırıldım. Halkımızın bilgilerine bildirme ederim. Diyanet’ten, çokça iri bir suçluymuşum üzere sormaca Ankara’dan geldi. Normalde bizim fariza mahallinde Manisa’dan müfettişler dirimsel. Sanki ego aynı terör suçluymuşum gibi Ankara’dan başmüfettişler beni sorguladı; 3 saat, 3 buçuk saat sorgu oldu. ‘Caiz mi Hocam’ın altına yorum yazmışlar, ‘Burada bazen kastediyor’ diyerek bana yorum soruyorlar. Ego insanların yorumuna karışamam kim ego seçkin kurum, gelişigüzel siyasal parti, temas şahsı orada birlikte belirtmedim.”

Share: