İngiltere’de yeni faiz artış sinyali

İngiltere Tarz Bankası (BOE) Başbuğ Yardımcısı Dave Ramsden, model bankasının 14 yılın zirvesine vasıl enflasyonun mutluluk ekonomisi üstünde yarattığı baskılar ile savaşım kapsamında anlaşılan faizleri yeniden yükseltmek yerinde kalacağını söyledi.

Reuters’ın haberine bakarak, Ramsden, aslen güneş tacı virüs kısıtlamalarının kaldırılması ve sonrasında dahi Rusya’nın Ukrayna’yı nehiy etmesiyle tetiklenen enflasyonun yayılmasının İngiltere’de ücretler ve şirketlerin fiyatlandırma planları üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını kaydetti.

Ekonominin resesyona girmesi ve istikraz maliyetlerinin artmasıyla enflasyonun, bulunan yüzdelik 9 ve Ekim’de görmesi beklenen doruk kur olan yüzdelik 13’ten gerileyerek BOE’nin hedef seviyesi yüzdelik 2’ye döneceği öngörülüyor.

Ancak, şişkinlik zihniyetinin temelli arkaç gelmesi riskinin var olduğunu belirten Ramsden, “Zatî kendisine, faizleri henüz birlikte yükseltmek durumunda kalmamızın beklenen olduğunu düşünüyorum. Ancak değişmez bir karara varmadım” dedi.

BOE, geçen hafta siyasa faizini yüzdelik 1.25’ten yüzde 1.75’e yükseltmiş ve böylece 1995’ten yer balaban artırıma gitmişti.

Ramsden, “Yaptığımızın halihazırda kavi olan şartları henüz bile zorlaştırdığını biliyoruz. Ancak değerlendirmemiz, enflasyonun yerleşik hâle gelmesini gölge etmek amacıyla anif davranmamız gerektiği yönünde” dedi.

İngiltere’de grev oylaması

 

İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

 

İngiltere MB repo oranını 50 baz puan artırdı

 

Share: