Isparta’da benzeri karı uğraşı üzere başladıkları ten işlemeyi, KOSGEB desteğiyle ticarete dönüştürdü

Isparta’da Tuğçe ve Mehmet Stabil Bilginer çifti, uğraşı kendisine başladıkları deri el işi sanatını, Tezyifkâr ve Mutedil Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Sübvansiyon İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldıkları destekle ticarete dönüştürdü.

Deri işleme ustası Mehmet Zorlu Bilginer, gazetecilere, babasının İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde deri el işi kursu verdiği dönemde kendisine arkalama ederken işi öğrendiğini söyledi.

İlk etapta boş zamanını kullanmak amacıyla küçük icraat yaptığını anlatan Bilginer, eşi Tuğçe Bilginer’in da desteğiyle bileklik, cüzdan, çanta kadar eserler ortaya çıkardıklarını belirtti.

Yaptıkları çalışmaların çevreden tabiat alması üzerine işi ilave kararı aldıklarını dile getiren Bilginer, şunları söyledi:

“Yaptıklarımızı genel ağ sitesinden paylaştık ve ağır sıklet deste gördü. Biz bile KOSGEB’e başvurduk ve 150 bin liralık bindi aldık. Bununla materyal alarak henüz değişik taleplerde eserler yapmaya başladık. Hobi amacıyla başlamıştık, deminden sözleşme kaynağımız oldu. Yaptığımız cüzdan, çanta, bileklikleri e-tecim sitesinden satıyoruz.”

Bilginer, şu anda evde çalıştıklarını fakat ileriki süreçte bire bir işletme açmayı planladıklarını kaydetti.

Tuğçe Bilginer birlikte eşinin yaptığı birbirinden ayrımlı ve pir eserleri kendisinin de çokça beğendiğini ve kap işlemeye ilişki duymaya başladığını belirtti.

El emeği göz nuru asar yaptıklarını nâkil Bilginer, “Dörtköşe aynı mücahede yürütüyoruz, işimiz çok sevinçli” dedi.

Share: