İsveç’te etkili Süryanilere Türkiye’ye envestisman daveti

YANLIŞSIZ Parti Mardin Saylav Cengiz Demirkaya ve Midyat Belediye Reisi Veysi Şahin, İsveç’te hayat dolu Süryanilerle aynı araya gelerek, ” Türkiye’ye envestisman yapmaları” çağrısında bulundu.

Arsıulusal Demokratlar Birliği (UID) İsveç Havza Başkanlığının davetlisi olarak İsveç’te kâin DOĞRU Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Midyat Belediye Reisi Veysi Atmaca, UID Almanya Genel Başkan Yardımcısı Ulu Kılınç, Södetellje kentinde St Jacob Kilisesi ve St Afram Kilisesi’nde Süryanilerden oluşan heyetle buluştu.

Demirkaya, burada yaptığı konuşmada, Süryanilerden Türkiye’ye envestisman yapmalarını istedi.

Süryanilerin sorunlarını çözmeye devam ettiklerini vurgulayan Demirkaya, “Ego sizlerin geldiğiniz memleketlere gabi dönmenizi ve oralara yatırım yapmanızı istiyorum. Bizim oradaki kiliselerin tapu sorunları uygun çözülüyor. Değişik sorunlarınız dahi çözülüyor. İnşallah siz de Türkiye’ye memleketinize dönersiniz, oralara yatırımlarınızı yaparsınız. Ego Kızıltepeliyim, orada da Süryani aileler var, onlarla bile çokça iyice diyaloğumuz ve dostluğumuz var.” ifadelerini kullandı.

Midyat Belediye Reisi Veysi Delimsirek ise Süryani asıllı vatandaşları “Türkiye’ye yatırım yapmaya” davet ederken, sorunların birer birer çözüldüğünü belirtti.

Sorunları izleme etmenin görevleri olduğunun altını çizen Mecnunca, “Toprak itilafları olsun sakat kiliseler olsun bunlar Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yavaş yavaş çözülüyor. İnşallah çıktı da tıpkı ülkü olduğunda sorunları sezmek bizim görevimiz. Sayın Demirkaya ile alay malay sizin sorunlarınızla ait tıpkısı dosya hazırlayıp İçişleri Bakanlığımıza İstanbul Metropolitimizle gelişigüzel sunacağız.” dedi.

Şahin, Mityat’ın açık gelgel müzesi niteliğinde olduğunu belirterek, “Uluslararası organizasyonlar ve yatırımlarla Midyat’ın tanıtımına katkıda bulunarak ilçemizi turizm merkezi haline getireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

UID İsveç Toprak Başkanı Özer Eken birlikte Türkiye’den gelen heyetle gelişigüzel Stockholm’ün mütenevvi bölgelerinde 3 gündür vatandaşların sorunlarını dinlediklerini ve kerte aldıklarını belirtti.

Eken, sorunları dinledikten sonra Türkiye’ye ileteceklerini söyledi.

Heyet daha sonraları Södetelje Belediye Reisi Boel Godne’i konuşma ederek Midyat karşı hikmet verdi.

Share: