Işyar-Sen Genel Başkanı Yalçın’dan sözleşmelilere kol talebi Açıklaması

Vazifeli-Sen Umumi Başkanı Mualla Dik, “Degaje çerçevede mütemadi kontratlı, süresiz sözleşmeli gibi değişik mevzuatlar üretilerek kamudaki bütünlüğün dağıldığı kayran toparlansın ve sözleşmeliler kadroya geçirilerek bu tartışma tamamen bitirilsin istiyoruz.” dedi.

Sarp, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi süreciyle ilgili Mücahede ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Âlim ile yaptıkları toplantının ardından matbuat mensuplarına açıklamada bulundu.

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine ilgilendiren taleplerinin 6’ncı devir dolgun sözleşmede yer aldığını anımsatan Sarp, toplantıda konunun umumi çerçevesine ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

Dik, şöyle konuştu:

“Işyar-Sen adına, bizim buradaki asıl yaklaşımımız, kamuda kadrolu, kesiksiz sözleşmeli, süresiz kontratlı kabilinden ayrımların olmasından ziyade kamuda aynı bütünlüğün olması, istihdamın bu anlamda tekleşmesi ve mevzuatın da bir tane tipleşmesi boyutuyla benzeri süreç yönetimi yapıyoruz. Kamu, bu büyüklüğünde dağınıklığı kaldırmaz. Bu sevinme getirmediği üzere çalışma barışını da bozuyor. Tıpkısı işi fail değişik statüde insanlar tıpkı kurumda, tıpkı büroda çalışmaya devam ediyorlar ve bu iş barışını tek antlaşma sağlamıyor.”

“Keyfiliklerin ortadan kalkmasını istiyoruz”

Görevli-Sen’in gayretleriyle 2011 ve 2013’te birçok kamu görevlisinin kadroya alındığını anımsatan Yalçın, bugün dahi 600 bine yaklaşan sayıda personelin kadroya geçirilmesini talep ettiklerini söyledi.

Devam fail sürecin istişareyle tıpkı noktaya geleceğini düşündüklerini belirten Yalman, şunları kaydetti:

“Şurası tatlılıkla karşılıyoruz, kâin düzenlemenin, 657’nin 4/B kısmı kâh istihdamda zorlanılan maharet personel üzerine tıpkısı müsaade olarak kamuda doğrusu getirilmişti, bu tekrar aynen dursun. Bu konuda kamunun ara sıra istihdamda zorlandığı alanlara ilişik özel ruhsat yerine bu işlesin. Kontratlı olup kadroya bozmak istemeyen gâh kısımlar var, onlar olur kalsın. Ama açık çerçevede sürekli kontratlı, süresiz kontratlı kabil farklı mevzuatlar üretilerek kamudaki bütünlüğün dağıldığı düzlük toparlansın ve kadroya geçirilerek bu ağız dalaşı ağız ağıza bitirilsin istiyoruz. Ana gayretimiz bu. Çünkü bu anlamdaki yelpaze hem çalışanı bahtsız ediyor hem örgütlü yapılar kendisine bizi yoruyor hem birlikte amme buradan seçme husus elde etmiyor. Çabucak ağız tatsızlığı elde edilmiş oluyor. Bunun finansal tıpkı yükü üstelik yok. Elhak bu ödeme yapılıyor çalışanlara. Filhakika çalışanın finansal haklarında bu aranjman yapıldığında haddinden fazla bunaltıcı mali tıpkısı iyileştirme bahis konusu değil.”

CHP’li Kırşehir Belediyesinde kâh kontratlı çalışanların işten atıldığını anımsatan Yalman, bu keyfiliklerin ortadan kalkmasını, insanların güvenceye kavuşmalarını istediklerini söyledi.

Dik, 4/C’den 4/B’ye geçemeyip arafta kalanlarla ilişkin tartışmaların da sürdüğünü dile getirerek, bunlara lüzum olmadığını ve ana yaklaşımlarının muhtemelen olduğunu tabir etti.

Mücahede ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konuyla ilgili özverili çalışmalarını gördüklerini anlatan Sert, sonuçta herkesi kıvançlı edecek tıpkı çalışmaya çevirici olmak istediklerini söyledi.

Dik, “Beş Altı eski görüşmemizde ‘Ekim ayında bu işi bitirelim’ diye niteleyerek kolektif sözel bir mutabakatımız var. Ilk Teşrin ayında ilhak etmek nihai hedefimiz.” dedi.

Share: