Maşrık Anadolu’da depremzedeler üzere soba üretim mesaisi sürüyor

Erzurum, Erzincan ve Kars’ta, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için patika liseleri ile vatandaşların soba desteği bitmeme ediyor.

Erzurum’un Aşkale ilçesinde ilçe ve uray işbirliğiyle Aşkale Endüstri ve Iz Lisesi Metal Atölyesi’nde, çipo-eroin ve temel ustaları marifetiyle depremzedeler amacıyla soba imalatı yapılıyor.

İmalatı tamamlanan sobalar, odunlarla alay malay yer sarsıntısı bölgesine sevk ediliyor.

İlçe Milli Yetişek Müdürü Abdurrahman Gazioğlu, AA muhabirine, hem deri içi hem üstelik varil şeklinde soba üretimi yaptıklarını söyledi.

Kurumların işbirliği, ustaların da desteğiyle ateşli aynı mesai yürütüldüğünü dile getiren Gazioğlu, afet bölgesindeki vatandaşların üşümemesi amacıyla hız gösterdiklerini bildirdi.

Erzincan

Erzincan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde, depremzedelerin istinas ihtiyaçlarına destek olabilmek amacıyla hoca ve öğrencilerin soba imalatı sakır sakır sürüyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Aziz Dönüş, çığır liselerinin salgında olduğu kabilinden bu afette da elinden geleni yaptığını söyledi.

Aktarılma, 60 öğretmenin öğrencilerle günce 30 oba tipi tezyifkâr soba imal ettiğini, bugüne büyüklüğünde 100 sobanın depremzedelere gönderildiğini belirtti.

Kars

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde dahi üretimi yapılan 4 bin 600 sobanın 1600’ü zelzele bölgesine gönderildi.

İşlemlerinin tamamlanmasıyla özge sobalar dahi tırlarla bölgeye irsal edilecek.

Ardahan

Ardahan’birlikte ise İnönü Mahallesi’nde Kazım Karabekir Spor Salonu’ndaki AFAD eş güdüm merkezinde toplanan yardımlar, tırlarla bölgeye gönderiliyor.

Koordinasyon merkezine gelerek ilgililerden çalışmalar karşı bilgelik alan Vali Hüseyin Öner, Ardahanlıların evvel günkü kadar duyarlılığını sürdürdüğünü belirtti.

Share: