Muğla’da “Ilbay Hatun” çileği için hasat ve dikim töreni düzenlendi

Muğla’nın Yatağan ilçesinde umum arasında “Vali Karı” çileği adına tanıdık “Unvan Andreas” çileğinin hasadı ve dikimi gerçekleştirildi.

Muğla Valiliği ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığının (YİKOB) desteğiyle temin edilen 1 milyon çilek fidesi Muğla ve ilçelerinde üreticilere dağıtılacak.

Bu kapsamda Bencik Mahallesi’nde oluşturulan çilek tarlasında, hasat ve dikim töreni düzenlendi.

Törende mütekellim Ilbay Yardımcısı İsmail Soykan, projenin sağladığı katkıların farkında olduklarını, YİKOB’un tarımsal projeleri desteklediğini belirtti.

Projenin başarısına aksan işleyen Soykan, “Proje başladığından beri istihsal alanları yaklaşık 20 itmam arttı. Bencik Mahallesi üretiyor, projeye derece katıyor. Bu anlamda sizlere teşekkür ediyorum. Öğrencilerin burada olmasını de çok akilane buluyorum. Emreylemek oluyor ki çoluk çocuk tarımı öğrenerek ilerde gençler üretecek.” dedi.

Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Tığ de ilçenin zirai değerine değinerek üretime yıpranmamış başlayan canlı çiftçileri kutladı.

Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise 7. etabına başladıkları projenin mıntıka halkına büyük dirimlik sağladığını söyledi.

İlk etapta 27 dekar alanda başlayan projenin zaman bakımından 587 dekara ulaştığını anlatan Saylak, “Muğla’dahi geçtiğimiz yıl kestirmece 3507 ton çilek üretilerek 33 milyon liralık dirimsel elde edildi. 750 üreticimizin üstelik 430’unu kadınlar oluşturuyor.” diyerek konuştu.

Yatağan Belediye Reisi Mustafa Toksöz, 2018 yılında dönemin Muğla Valisi Esengül Civelek eliyle başlatılan projenin gelişigüzel sabık yıl büyüyerek devam ettiğini, ilçeye nazik gelir sağladığını ifade etti.

Konuşmaların peşi sıra üreticilere 7. etap çalışmaları kapsamında tören düzeni yoluyla çilek fidesi dağıtımı yapıldı. Daha sonra üretici Mustafa Dere’ye ait bahçede çilek dikimi ve hasadı yapıldı.

Programa katılan öğrencilere bile çilek ikramı yapılırken, saksılarda hazırlanan çilek fideleri dağıtıldı.

Share: