Niğdeli Zor: 2 Maaşımı Kömüre Veriyorum, Ondan Sonraları Ne Yiyip İçeceğim Ben

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Ulukışla ilçesinde emeklilerin sorunlarını dinledi. Ayrımsız emekli, “İki maaşımı kömüre veriyorum, ondan sonradan hangi yiyip içeceğim ego? İki titrem kömürü 14 bin liraya aldım. Tek geçinemiyoruz. Ekmek yiyoruz artağan artağan” dedi. Ayrıksı ayrımsız tekaüt dahi “15-20 sene evvel minimum ücretin 2-2,5 kalpsiz maaş alıyordu emekliler. Demincek minimum ücretin altında maaş düzlük emekliler var. Bu dahi Türkiye’nin, yönetenlerin ayıbı” diye konuştu.

Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesindeki kahvehanede emeklilerle tıpkı araya geldi. Gürer’e, CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker da zevcelik etti. Gürer’in dertleştiği emekliler, geçim sıkıntısından, çarşı pazardaki fahiş zamlardan ve mütekait maaşlarının yetersizliğinden şikayet etti. Gürer’in geçinip geçinemediğini sorduğu tıpkı mütekait şunları söyledi:

“KASABIN, MARKETİN ÖNÜNDEN GEÇEMİYORUZ”

“Geçinemiyoruz, enflasyon bizi yuttu. Kendimizi bile kaybettik. Dirimlik bile kalmadı harcama da kalmadı. Kasabın önünden geçemiyoruz. Markete gidemiyoruz. Zaman 100 liraya aldığımız bir ürünü, aynı hafta sonradan 110, 120 teklik alıyoruz.”

“2 TON KÖMÜRÜ 14 BİN LİRAYA ALDIM”

Ayrıksı bire bir mütekait üstelik yakınlarından aldığı vecibe ile hayatını sürdürmeye çalıştığını dile getirerek, “Çoluktan çocuktan, hısımdan akrabanda destek alarak yaşıyoruz, ayrıksı bulunmayan türlü namevcut” dedi. Ayrımsız diğer mütekait ise “İki maaşımı kömüre veriyorum, ondan bilahare ne yiyip içeceğim ego? İki ton kömürü 14 bin liraya aldım. Benzeri er bezi da odun aldım. Tek geçinemiyoruz. Atlatmak yiyoruz mübarek mübarek” diyerek konuştu.

Kahvehane işletmecisi da öz fiyatlarından veca yanarak şunları dile getirdi:

“FIRILDAK ÇALIŞIRKEN 1.700 LİRA MEVRUT ELEKTRİK FATURASI ŞİMDİ 2.100 LİRA GELDİ”

“Ülkedeki sunu haşat çaydır. Şu anda emekliler, akşam ezanı 5’ten sonradan kahvede durmuyorlar. İnsanların cebinde öz içecek paraları yok. Bire Bir içen ikinciyi içmiyor. Sabık sene edebiyat bin 200 seviyelerinde giderken bu yaz 500-600’ü göremedik çay satışında. Güzeşte kamer gelen elektrik faturası ile bu ay gelen hayatiyet faturası ortada yüzde 50’den fazla artım var. Sabık yıl 100 liralık gelen elektrik faturası bu sene 380-400 lira geliyor evlere. Edebiyat kaşkariko çalışıyordu, bin 700 lira cıvıltı faturası geliyordu. Bu ay 2 bin 100 teklik cıvıltı faturası geldi, civar çalışmıyor.”

“ESKİDEN 1 BİR EKMEKLE 5 KİŞİ DOYUYORDU, ŞİMDİ 5 EKMEKLE 1 KİŞİ AĞIRLIK DOYUYOR”

Benzeri emekli bile “Geçen yıl 1,5 liraydı aldatmak, demin 3,5 teklik. Bir Vakitler aynı ekmekle ilkokul can doyuyordu, deminden ilkokul ekmekle bire bir yaşama ağirlik doyuyor. Gramaj düşüyor. 15-20 sene evvel asgari ücretin 2-2,5 katı maaş alıyordu emekliler. Demin asgari ücretin altında mahiye alan emekliler var. Bu de Türkiye’nin, yönetenlerin ayıbı” dedi.

Share: