Reisicumhur Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Dolgun Açım Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında tıpkı araya geldiği mekanların bilcümle meselelerinin devlet gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkı çatı kuracaklarını belirterek, “Ekin ve Turizm Bakanlığımız zat bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Şehriyâr Dergahı’nda düzenlenen Cemevleri Esas Atma ve Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi mahdut yerine seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken tahkim etmek, hak bütün bütün bire bir nizama kavuşturmak üzere uğraş verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara kadar vatanı tahribe yönelik seçme saldırıyı akide ve kararlılıkla kaldırılmış ederken öz medeniyetlerinin inşasını üstelik bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının seçme köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla din ilmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut aynı devamlılık içinde istiklali koruduklarını, istikballerine ehil çıktıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, yüzyıllık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz ürün ve hizmetlerimiz vardır. Demokratlık ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tüm alanlardaki sorunları birlikte nakız iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Bugün dahi Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek kullanılmamış bire bir atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin bilcümle kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi ehemmiyet veriyoruz.”

Müstevli ve savaşın tetiklediği global krizlerin mutluluk üzerindeki ters etkilerini göğüslerken, hesaplı sıkıntıların sefer açtığı kayıpları da müstacelen telafi ettiklerine bel fail Erdoğan, hemen bunlarla kalmadıklarını, bugüne kadar çözümünü dilek ettikleri seviyede sağlayamadıkları değme meselenin bile çözümü üzere ağır gayret gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi ülfet edilerek muhataplar tek tek dinlendi”

Reisicumhur Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya yönelik kapsamlı bir hazırlık yaptıklarını belirterek “Ekin ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda ölçülü milli ilişki ve muadele çalışması kapsamında 1585 cemevi mülakat edilerek muhataplar yegâne bir tane dinlendi. Valiliklerimiz yoluyla çözülebilecek yapı, değişiklikler, teshin kabilinden sorunlar amacıyla hemencecik sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, elan güzel çözümler amacıyla etraflı çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini tutmak istediğini tabir fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında tıpkısı araya geldiği mekanların cümle meselelerinin fehamet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkı bina kuruyoruz. Firez ve Turizm Bakanlığımız öz bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara mecbur cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim bilimi faaliyetlerine büyüklüğünde tam icraat, bu kurumsal bina altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylecene cemevlerinin aydınlatma, içmece ve kullanma suyu, yapım, tamirat, hizmet giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilişik tüm mesail dağılmış olacaktır. Aynı şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten mesul Alevi Bektaşi akide önderlerinden rica edenlere de bu kurumsal çatı bünyesinde ekip verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının arz önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize kılıklı olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının beher ferdinin devletin kaliteli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Beher insanımızın akide ve ibadetten yetişek ve düzentileme hakkına büyüklüğünde cemi ana adalet ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye inşa etmek amacıyla aralıksız çalıştık, çalışıyoruz. Son dönemde yeniden gündeme gelen birtakım tartışmaları de ana hak ve özgürlüklerle ilişkin reformlarımızı henüz ileriye götürmenin vesilesi namına görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara tatlıca olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının ardından cemevi açılışı üzere Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile anne atma töreni üzere Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Ziyalı ve Kırklareli’hangi enerjik bağlantı gerçekleştirdi.

İlk namına, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği’hangi faal bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonradan Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde kestirmece 27 sayı köydeki cemevlerimizin birlikte buyurduğunuz kabil aceleten alelacele bütün eksiklerini tamamladık.” demesi konusunda, Erdoğan kandırıcı olmasını irade etti. Elan sonra kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, daha sonraları, Erzincan Alevi Firez Dernekleri Kemah Şubesi’ne bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, kasaba ve peyzaj düzenlemelerinin fire olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması daha bambaşka tamam.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde belirleme edilen kamu eksiklikler giderilmiştir, inşa ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız yerine şükranlarımızı bildirme ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi üzerine Erdoğan “Sıhhatli olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Hars ve El Birliği Derneğine faal bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Tabii bu etrafın düzenlenmesine bile şu anda bire bir vesile yapılanma edecek.” diye konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Alımlı Çalımlı olsun.” ifadesinin arkası sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Firez ve El Birliği Derneği’ne etkin bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu dahi izledikten bilahare kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Satış yalnız dediğim kabilinden burada da çevre düzenlemesini, peyzajını filan üstelik anında halledelim. Kılıklı olsun.” dedi.

Erdoğan, elan sonra Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Iye Hars ve Sosyal Dayanışma Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Ege Hars ve Içtimai Yardımlaşma Derneği, Kırklareli Toplama Vakfı, Denizli Ardıçlı Ağababa Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Aydın Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde tören için muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin dolgun halde temelinin atılacağını belirten Erdoğan, “Altın arkadaşlar anne atmaya hazır mısınız? Tığ şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler da büsbütün atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının hangi büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi üstüne, “Kâffesi 5 kamer diyor. Aynı kamer dahi tığ artı koyalım. 6 ay zarfında bitecek inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeller atılırken “Evet Allah Besmele” diye, beraberindekilerle gelişigüzel kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberinde Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DOĞRU Parti Umumi Başkanvekili Numan Vareste, DÜRÜST Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Tartı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, DÜRÜST Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve çok sayıda Alevi dedesi birlikte katıldı.

Törende, Şahkulu Sultan Dergahı Dedesi Ulvi Doğan marifetiyle “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Vadi Meşkleri Topluluğu sanatçıları tarafından “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ulan Erenler Karın Düşün Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Hars ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık video izletildi.

Reisicumhur Erdoğan ve beraberindekiler tören sonrasında Şahkulu Şehriyâr Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: